Фазы луны

Партнёры

Баннер
Dārzs un vide
Проектирование, создание и уход за садами и насаждениями

СПКК
Совет Предпринимателей Кекавского Края

Предприниматели Марупе
Общество "Предприниматели Марупе"

FACEBOOK

Кто на сайте?

Сейчас 610 гостей онлайн

free counters

Dārza pasaule 12.2019 (Лат. яз.)

“Dārza Pasaule” 2019. gada decembrī

Klāt ziema un liela iespēja, ka mūsu dārzos paviesosies gan stirnas, gan zaķi. To skaits, pateicoties maigākiem laika apstākļiem ir tikai pieaudzis. Zoologs Vilnis Skuja un komercdārzu īpašniece Ligita Rezgale norāda, ka zaķi apgrauž stumbrus, bet stirnas – jaunos zariņus ar pumpuriem. Viņi iesaka jau laikus jāpadomā par sētu apkārt visam dārzam un, ja vien tas iespējams, jāparūpējas  arī par katra jaunā kociņa drošību, izvēloties praktiski neierobežotu līdzekļu skaitu, sākot ar egļu skujām, beidzot ar izsmidzināmiem šķidrumiem ar asins smaržu.

Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne atgādina, ka daļai istabas augu decembrī ir iestājies miera periods. Vislabāk gada tumšajos mēnešos likt mierā tādus svešzemju augus kā hipeastrus, kalistemus, kaktusus, kalādijas, agapantus, pelargonijas, ahimēnes, cestrumus,  bugenvilejas, ķīnas rozes, istabas kļavas un malvaviskas. Pieticīgi laistīti un nemēsloti ziemā, tie jau no agra pavasara atmaksās ar skaistu ziedēšanu.

Nākamā gada 14. decembrī Eiropas Savienībā stāsies spēkā jauna Augu veselības regula. Tāpēc turpmāk stādāmā materiāla, lielākās daļas augļu un dārzeņu, kā arī griezto ziedu ievešana no valstīm, kas atrodas ārpus ES, faktiski tiks apstādināta arī tūristiem un jebkurai privātpersonai. Pēc „Brexit” tas attieksies arī uz Lielbritāniju. Valsts augu aizsardzības dienesta Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele atgādina, ka, lai ievestu tikai vienu podiņu vai apskaņotu zariņu, kas paredzēts stādīšanai dārzā vai podā, stādam būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts.

Kam pievērst uzmanību audzējot pupas un pupiņas, skaidro dārzeņkope Mārīte Gailīte. Viens no viņas padomiem ir šo dārza kultūru audzēt nevis sējot, bet gan audzēt no dēstiem. Tas vispirms samazinās putnu un grauzēju nodarītos postījumus, bet zemesvēžu un ziemāju pūcīšu kāpurus, kas nopļauj arī dēstus, var pacensties iznīdēt, irdinot augsni jau pirms stādīšanas.

Šodien pasaulē prestižākās rožu audzētavas „George Delbard” slavenākās rozes ir pagājušā gadsimta 80. gados aizsāktā sērija „Gleznotāju rozes”. Deviņām šķirnēm doti impresionisma mākslinieku vārdi, pārējām – citi nosaukumi. Visas gleznotāju sērijas rozes vieno kopīgs stils – tās ir mainīgas viena ķekara ietvaros. „Gleznotāju rozes” nevar ietilpināt kādā konkrētā rožu grupā, bet tās izceļas ar augstu izturību pret slimībām un nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem. Šo rožu ziedēšanas kulminācija izpaužas divos viļņos no jūnija vidus līdz pat salnām.

Laikapstākļi vistiešāk ietekmē slimību un kaitēkļu aktivizēšanos vai samazināšanos dārzos. Šogad, piemēram, zemeņu ziedēšanas un ogu gatavošanās laikā nokrišņu tikpat kā nebija, tāpēc neizplatījās pelēkā puve. Maija sākumā dārziem postu nodarīja salnas, taču tās atstāja iespaidu arī uz kaitīgajiem organismiem – slimībām un kaitēkļiem, kuru izplatība šogad bija zem vidējā līmeņa. Tāpat gandrīz nemaz nebija sastopami kāpostu kaitēkļi – balteņu kāpuri. Kartupeļu stādījumos reti sastopama bija Kolorādo vabole un nevajadzēja īpaši ierobežot to kāpurus.

Tuvojoties 2020. gadam, „Dārza Pasaule” savilka galus iepriekšējai desmitgadei un ieskatījās jaunajā, uzdodot jautājumu nozares ekspertiem: kādi augi un risinājumi dārzos ienāks, kādi – aizies? Arborists Edgars Neilands teic, ka viņam ir prieks, ka kļuvuši sadzirdēti cilvēki, kas runā par dabas daudzveidības saglabāšanu ne tikai pļavās, bet arī privātajos dārzos. Cilvēki tikuši līdz ainavu arhitektiem, un nu jau savus  dārzus veido ar domu – retāk pļaujam, mazāk grābjam, augu stādījumus plānojam tā, lai mazāk jāravē.

Обновлено 29.11.2019 16:15
 

Реклама

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.