Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 389 viesi 

free counters

Savlaicīga tehnikas un darbarīku apkope paildzina to kalpošanas laiku

Nereti mauriņa pļaujmašīna, trimmeris vai traktors ziemas periodā vienkārši tiek nolikts šķūnī vai garāžā un aizmirsts līdz pavasarim. Lai jauno sezonu tehnika sagaidītu labā darba kārtībā un kalpotu ilgāk, Dārza tehnikas eksperti iesaka veikt dažas vienkāršas darbības.

Mauriņa pļaujmašīnas un traktori

  • Pirmkārt, noteikti jānotīra un jānomazgā pļaušanas mehānisms jeb tā dēvēta „panna”. Ir vairākas mazgāšanas iespējas. Daudzi pļaujmašīnu un traktoru modeļi aprīkoti ar speciālu pļaušanas mehānisma mazgāšanas uzgali. Atliek pievienot tam šļūteni ar ūdeni un iedarbināt asmeņus. Ļaujot tehnikai šādi darboties vismaz minūti vai divas, tai vajadzētu ātri atbrīvoties no lielākā zāles un gružu daudzuma. Ja nav speciāls uzgalis, asmeņiem jāpiekļūst mehāniski un pļaujmašīnas vai traktora apakšpuse jāmazgā pašam ar ūdens strūklu. Kad tehnika nomazgāta, lieko ūdeni var nosusināt ar gaisa strūklu (piemēram, izmantojot lapu pūtēju). Ja to nav iespējams izdarīt ar gaisa strūklu, tad uz pāris minūtēm jāiedarbina motors. Motoram silstot, ūdens ātrāk iztvaikos.
  • Jāiztīra nosēdumi un netīrumi no degvielas bākas. Pēc tam tā pilnībā jāpiepilda ar jaunu degvielu, lai izvairītos no kondensāta veidošanās laikā, kad gaisa temperatūra svārstās ap nulli.
  • Jāizlej vecā eļļa un jāiztīra tvertne, pēc tam jāpiepilda ar jaunu eļļu, jo lietota eļļa nevar nodrošināt vēlamo aizsardzību pret koroziju.
  • Daudziem vecajiem pļaujmašīnu vai traktoru modeļiem benzīna tvertnes ir no metāla. Tās ieteicams apstrādāt ar speciālu aizsarglīdzekli, lai pasargātu no rūsēšanas. Jaunajiem modeļiem benzīna tvertnes ir no plastmasas, līdz ar to par rūsēšanu nav jāsatraucas.
  • Noliekot tehniku dīkstāvē, pie degvielas jāpielej īpaša piedeva (stabilizators) vai arī divtaktu eļļa. Uz katra šī stabilizatora iepakojuma ir norādīta attiecība, cik daudz tas ir jāpievieno uz konkrētu tilpumu. Pēc tam jāiedarbina dzinējs.
  • Pirms tehnika tiek „ieziemota”, tās akumulators vienmēr ir jāuzlādē. Kad uzlādes process ir pabeigts, akumulators jāatvieno un jāuzglabā siltā un sausā vietā. Arī pašu pļaujmašīnu vai traktoru ieteicams glabāt sausā un tīrā vietā.

Trimmeri un krūmgrieži

  • Arī trimmeri un krūmgrieži rūpīgi jānotīra. Jāpārliecinās, vai starp asmeņiem nav palikusi zāle vai zari.
  • Ieteicams iztukšot degvielas tvertni. Ja tehnika ilgstoši stāvēs dīkā, tvertnē esošā degviela sabojāsies un nodarīs kaitējumu dzinējam. Var gadīties, ka pavasarī tehniku būs grūtāk (vai pat neiespējami) iedarbināt.
  • Ieteicams pārbaudīt trimmera vai krūmgrieža asmeņus. Varbūt nepieciešams tos savlaicīgi nomainīt pret jauniem.

Darbarīki

Darbarīki un instrumenti sezonas beigās rūpīgi jānotīra no netīrumiem un augu atliekām. Labi zināma un pārbaudīta metode ir asmeņu mazgāšana ūdenī, kam pievienots neliels daudzums ziepju. Mazāk zināma, taču efektīva metode ir eļļas un smilšu maisījums. Ar to var viegli notīrīt dārza šķēru un griežņu asmeņus, kā arī lāpstas un krūmgriežus.

Kad instrumenti notīrīti, noteikti jāuzasina to asmeņi. Tas būtu jādara vismaz reizi gadā. Taču, ja darbarīks tiek lietots ļoti bieži, asmeni ieteicams asināt pat reizi mēnesī, lai uzturētu nevainojamā darba kārtībā. Tāpat regulāri būtu jāieeļļo asmeņu salaiduma vietas un atsperes. Uzglabājot ar atsperēm aprīkotu darbarīku, tā asmeņiem jābūt sakļautiem.

Asināšanu var veikt mājas apstākļos vai arī uzticēt speciālistiem, kuri nepieciešamības gadījumā nomainīs bojātās daļas vai pašu asmeni.

Arī darbarīku uzglabāšanas vietai ir liela nozīme. Tai jābūt sausai, jo mitruma iedarbībā instrumenti var sākt rūsēt. Telpai jābūt pietiekami lielai, lai darbarīkus būtu ērti novietot. Mazos dārza piederumus var uzglabāt kādā lādē vai kastē, savukārt lielos – piekārtus pie sienas. Darbarīku uzglabāšanas ērtums ir arī viens no kritērijiem, kam būtu ieteicams pievērst uzmanību to iegādes brīdī.

Ziemas sezona ir īstais laiks, lai pārlūkotu darbarīku krājumu un atbrīvotos no vecajiem. Savlaicīgi var izdomāt, kādi darbarīki un instrumenti būs nepieciešami nākamajā sezonā. Labāk iegādāties mazāku daudzumu un kvalitatīvus rīkus, kas tiešām tiks izmantoti, nevis daudz un dažādus, kas paliks neizmantoti un plauktā krās putekļus.

Par projektu Dārza tehnikas eksperti

Dārza tehnikas ekspertu tīkls apvieno vairāk kā 20 meža un dārza tehnikas tirgotājus visā Latvijā. Projekta dalībniekus var atpazīt pēc īpaša logo, kas izvietots tirdzniecības vietās – uz augšu pavērsts īkšķis. Ieraugot šo atpazīšanas zīmi, klienti var būt pārliecināti, ka šajā vietā saņems profesionālas konsultācijas par tehniku un instrumentiem, kā arī varēs iegādāties labu preci un saņemt kvalitatīvus servisa pakalpojumus. Sev nepieciešamo atradīs gan amata meistars, gan individuālas mājsaimniecības saimnieks.

www.darzatehnikaseksperti.lv ir informatīva interneta vietne, kurā pieejama informācija par aktuālajiem jaunumiem dārza tehnikas produktu klāstā, kā arī praktiski noderīgi padomi par tehnikas izvēli un kopšanu. Mājaslapā ikviens var uzdot sev interesējošus jautājumus pieredzējušiem un zinošiem profesionāļiem, kuri ieteiks vislabākos risinājumus.

Papildu informācija:

Elīna Neimane

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Mob: +371 2542 3526

Tel: +371 6724 5590

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

DĀRZA TEHNIKAS EKSPERTI

www.darzatehnikaseksperti.lv

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 18 decembris 2014 11:58
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.