Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 404 viesi 

free counters

Puķu jeb milzu sprigane- Impatiens glandulifera

Puķu jeb milzu sprigane - Impatiens glandulifera. Dekoratīva kultūra vai invazīva suga?

Apraksts: Viengadīgs balzamīņu dzimtas lakstaugs, vairojas ar sēklām, liels (ga 50-170 cm). Stublājs blīvi aplapots, stāvs, zarains, sulīgs, mezglos manāmi resnāks, kails. Lapas olveidīgi lancetiskas (ga 6-12 cm, pl 2-5 cm), stublāja augšdaļā mieturī vai pretējas. Lapas mala zobaina, kāts īss. Ziedi garkātainos, skrajos ķekaros augšējo lapu žāklēs.

Ziedi no sārtiem līdz violetiem, lieli (ga 3-4 cm), strupi, piesis īss un strups (ga līdz 0.5 cm), zaļgansārts. Arī olveidīgās (brīvās) kauslapas ar sārtu nokrāsu. Auglis - kaila, iegarena piecvāršņu pogaļa. Zied no jūlija līdz oktobrim. Zieda krāsā liela variācija. Britānijā un aizjūras apgabalos dažādas. D Polijā ir tumši rozā ziedi, turpretī Holandē dominējošā krāsa ir bāli rozā, Britānijā sastopamas miksētas krāsu formas, kuru izcelsme nav  izprasta.

Sprigaine veido monokultūras, nomācot vietējos augus. Ļoti labi izplatās ar sēklām.

Uz Eiropu no tāliem austrumiem sprigane tika atvesta ap 1830 gadu. Izmantota apstādījumos, bet ātri pārgājusi savvaļā. Suga Eiropā izplatās neiedomājanā ātrumā. Mūsdienās tā vairākās valstīs rada problēmas, izkonkurējot vietējos savvaļas augus. Piemēram Lielbritānijā tā ir izpletusies daudzu upju krastos, izspiežot vietējās sugas. Augam uz ziemu ejot bojā paliek ar veģetāciju nenostiprināta augsne, kas ar ziemas lietiem un pavasara nokrišniem ieskalojas upē. Notiek strauja krastu eroziju un ūdenu eitrofikācija.

Lielbritānijā ar sprigani mēģina cīnīties to iznīcinot atsevišķu upju baseinos, bet par labāko risinājumu vienprātības nav.

Latvijā šā suga tikai ir sava uzvāras gājiena sākumposmā. Kas būs rīt?

Vairāk lasiet šeit: www.bbc.co.uk

Rakstā izmantoti dati no latvijasdaba.lv un Priedīša publikācijām.

Pēdējās izmaiņas: Trešdiena, 26 decembris 2012 22:56
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.