Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 494 viesi 

free counters

Lauku avīze
Skujeņi dārzā un apstādījumos

Iznākusi septembra Tematiskā Avīze "Skujeņi dārzā un apstādījumos", kuras autore ir žurnāliste Inese Helmane.

Izdevumā stāstīts par skujeņu daudzveidību Latvijā, to izvēles iespējām un audzēšanas īpatnībām gan dārzā, gan kapu apstādījumos, to harmonisku iekļaušanu apkārtējā vidē un, protams, arī par skujeņu slimībām un kaitēkļiem. Veidojot šo Tematisko Avīzi, autore konsultējusies ar pieredzējušiem speciālistiem.

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 06 septembris 2018 12:07
 
Lauku Avīzes tematiskie pielikumi
Pirmā šāgada Tematiskā avīze optimistiski nāk jau ar pavasara dvesmām – pirmajām pavasara puķēm veltītiem aprakstiem, ko sarūpējis pazīstamais puķkopis, sīpolpuķu kolekcionārs un selekcionārs ar starptautisku pieredzi Jānis Rukšāns. Sniegpulkstenītes, eritronijas, anemones, cīrulīši, zilsniedzītes, muskares un krokusi ir galvenajā lomā.

Bet stāstīts arī par citiem agrajiem ziedētājaiem – par erantēm, īrisiem, simplokarpiem, baltstarītēm, tulpēm, dekoratīvajiem sīpoliem, sangvinārijām, puškīnijām un vēl dažām puķēm. Plaša ir nodaļa par sīpolpuķu audzēšanu, pavairošanu, kolekcijas izvietojumu, šī informācija turklāt attiecināma praktiski uz visām sīpolpuķēm un uz visiem audzētājiem – vairāk vai mazāk pieredzējušiem. Izdevums ir bagātīgi ilustrēts.

Lauku Avīzes Tematiskā Avīze, 2011. gads, nr. 1, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Ikgadējais izdevums dārzkopības tematiku aizvien vērš plašumā, saglabājot trīs galvenos virzienus – augļkopību, dārzeņkopību un puķkopību. Atsevišķā nodaļā "Bioloģiskā dārzeņkopiba" sniegts attiecīgi specializētu šķirņu raksturojums.
Padomnieka augļkopības nodaļas pamattemati ir aveņu un zemeņu audzēšana. Dārzeņkopības nodaļa ir plašāka: dēstu konteineri, seguma materiāli, augsnes mēslošana, tomātu audzēšana, sīpolloku nodrošinājums gan vasarā, gan ziemā u. c. Puķkopības nodaļā aplūkotas viengadīgās puķes un ziemcietes – pelargonijas, veselības augi, tradeskancijas, ciklamenas, dekoratīvie kāposti u. c.

Izdevniecība "Lauku Avīze", 2010. gads, 240 lpp., cena Ls 1,89
Oktobra Tematiskā avīze jau vairāk nekā 10 gadu ir tradicionāla, un to daudzi pastāvīgie lasītāji gaida kā pašsaprotamu vēsti, kā sen iepazītu dārza un mājas darbu kalendāru nākamajam gadam – tā ir "Sējas un ražas avīze". To kā pārbaudītu vērtību tāpēc drošāk ieteikt arī jauniem lasītājiem, kas ik gadu mēdz piepulcēties.
Šķietami izdevuma struktūra ir vienkārša – padomi darbiem augļu un sakņu dārzā, kā arī sētā un mājā ir izkārtoti katrai gada nedēļai, arī tajā vēl īpaši izceļot atsevišķas dienas, dažkārt pat stundas. Lietas būtība slēpjas pašā kalendārā: Mēness gaita tajā atšķiras no citiem kalendāriem, jo izmantota citāda pieeja, kas vairāk atbilst reālajiem apstākļiem Visumā. Laika ritums ir sadalīts ziedu, augļu, lapu un sakņu periodos – un tad tam ir pieskaņoti attiecīgie darbi. Kad sēt sakņu dārzeņus un kad dēstīt tomātu stādus – tas, piemēram, galīgi nav viens un tas pats! Bet  par visu vairāk – biodinamiskās saimniekošanas speciālistes Ilzes Žolas jaunajā izdevumā!

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2010. gads, nr. 10, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Iznākusi augusta Tematiskā avīze – "Sēņošana", kas, kā jau nosaukums liecina, nav līdzīga sēņu katalogam, bet tiešām stāsta arī par mežu, dažādām sēņotāja iemaņām un gudrībām, bet sēņu sugas raksturotas dzīvi un saistoši, izmantojot dažādus salīdzinājumus.
Izdevumā sniegts priekšstats par bagātīgo sēņu pasauli, arī par sēņu ķīmisko sastāvu un uzturvērtību, par sēņu audzēšanu. Sēņu sugu raksturojošajā daļā īpašs uzsvars likts uz sēņu atšķiršanas pazīmēm, kas tik svarīgas katram sēņotājam. Sēņu augšana aplūkota pa gadalaikiem – no agra pavasara līdz pat nākamajai ziemai. Pastāstīts arī par orientēšanos mežā, sēņu vietu meklēšanu utt. Sniegts neliels sēņu kulināro īpašību apskats un uzkodu receptes. Tematiskās avīzes autors ir viens no Latvijas pazīstamākajiem un pieredzējušākajiem sēņu speciālistiem jeb mikologiem Edgars Vimba.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2010. gads, nr. 8, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Klajā nākusi jūlija Tematiskā avīze – "Daiļdārza pamatelementi", kuras saturu un būtību labi izsaka apakšvirsraksts – ekoloģisks, estētisks un ekonomisks daiļdārs. Savukārt ar pamatelementiem, kuri izdevumā aplūkoti vispamatīgāk, jāsaprot zāliens, koki un krūmi, kā arī puķes.

Izdevums sniedz nelielu ieskatu dekoratīvo dārzu vēsturē, pēc tam iztirzājot ainavas veidošanas pamatprincipus. Dārzs vienmēr jāveido kā kopainavas sastāvdaļa, tikai pēc tam tas pauž savu vienreizīgumu.

Tātad milzīga nozīme ir  plānošanai. Kad šis virsuzdevums veikts, var ķerties pie dārza izveides, kas praktiski nebeidzas nekad, ja vien saimniekam rūp tā skaistums. Tematiskās avīzes autore ir ainavu arhitekte Dace Lukševica.
Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2010. gads, nr. 7, 64 lpp., cena Ls 0,95.

Jāņiem tuvojoties, klajā nācis sevišķi krāsains izdevums – tematiskā avīze "Rožu pasaule". Protams, stāsts pirmām kārtām ir par rozēm piemājas dārziņā, pagalmā, apstādījumos, tātad par kultūraugiem. Izdevumā sniegti apraksti par visu grupu apmēram 200 šķirnēm, kā arī par rožu stādīšanu, kopšanu un pavairošanu.
Par rozēm bieži vien pieņemts runāt kā par puķu kultūru, taču patiesībā rozes ir kokaugi, tāpēc atbilstoši jāveic, piemēram, stādīšanas vietas izvēle, jo rožu krūms, līdzīgi kā ceriņš, jasmīns vai pat īsts koks, tiek stādīts uz ilgu mūžu, tam nepieciešama paliela, saules apspīdēta vieta un vismaz pirmajos gados ļoti rūpīga kopšana, ieziemošana, auguma veidošana. Bez tam sniegti padomi rožu pavairošanā, slimību un kaitēkļu apkarošanā utt.
Jaunā izdevuma autore ir Nacionālā botāniskā dārza pētniece Ilma Nereta.
Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2010. gads, nr. 6, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Izdevniecība "Lauku Avīze" laidusi klajā kārtējo – aprīļa – Tematiskās avīzes numuru "Dīķi un baseini". Ja zemes īpašnieki un namsaimnieki domā, ka ūdenstilpes ierīkošana tāds pasmags, bet ne pārāk sarežģīts darbiņš (nu, roc tik!) vien ir, var nākt rūgta villšanās. Izrādās, dīķa vai baseina arhitektoniski baudāmākā vieta, krastu konfigurācija, dziļums un ūdensaugi (vai kādreiz dzīvnieki) nieks vien ir salīdzinājumā ar to bioloģisko procesu pārzināšanu, kas patiesībā noteiks dīķa likteni.

Tāpēc par jaunā izdevuma autoru tika uzaicināts, šķiet, tiešām viszinošākais speciālists Latvijā – hidrotehniķis un ainavu konsultants Māris Mālkalnietis. Ūdensbaseins top uz ilgu laiku, tur katra kļūda var būt pat nelabojama, tāpēc iepriekšējiem aprēķiniem visās jomās jābūt precīziem. Un tādu jomu ir daudz: vai mazs dīķītis būs vienkārši skaistumam, vai tur cilvēki vēlēsies atpūsties un peldēties, vai tur paredzēta saimnieciska darbība, vai tur iecerēta maza ūdensaugu kolekcija vai zelta zivtiņu parāde, vai tur augs ūdensrozes vai interesanti krasta augi. Un visbeidzot – vai tam būs parasta grunts pamatne vai varbūt kārtīgs betons, varbūt tika polietilēnā plēve... Visas šis un vēl daudz citu zināšanu jūs atradīsiet jaunajā izdevumā "Dīķi un baseini".

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2010. gads, nr. 3, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Marta Tematiskā avīze ļoti organiski turpina februārī iesākto tematu – no augļudārza pāriet sakņudārzā. Jaunais izdevums "Mans sakņudārzs" ir tikpat dziļi un pamatīgi izstrādāts darbs, kas vispirms aicina iesācēju sākt ar vietas izvēli un vajadzībai atbilstoša dārzeņu, sakņu un garšaugu dārziņa iekārtošanu, bet tad atklāj arī profesionālākas nianses.

Pirms ķerties pie atsevišķu sakņudārzā audzējamu kultūru apskata, autore detalizēti apraksta visus sagatavošanās darbus – augsnes sastrādi un ielabošanu, svarīgos augsekas jautājumus, pēc tam – kopšanas paņēmienus: laistīšanu, aizsardzību pret salnām, dēstu audzēšanu, ravēšanu, retināšanu, dzinumu normēšanu utt. Pamatinformāciju atradīs arī tie, kas uzskata par nepieciešamu samērīgu mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Atsevišķa nodaļa veltīta dārzeņu audzēšanai nelielā piemājas siltumnīcā, kā arī dārzeņu uzglabāšanai.

Jaunās Tematiskās avīzes autore ir pazīstamā dārzeņkopības speciāliste Mārīte Gailīte, kuras vārds gan lielāku, gan mazāku dārzu īpašniekiem noteikti ir pazīstams pēc daudzajām publikācijām presē.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2010. gads, nr. 3, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Februāra Tematiskā avīze, pavasarim tuvojoties, kopā ar lasītāju iziet brīvā dabā, pievēršoties darbiem sētā, dārzā, laukā. Sava veida sēriju aizsāk izdevums "Mans augļudārzs" – ar ikvienam dārzkopim noderīgu informāciju ļoti piesātināts, pamatīgi un sistēmiski izstrādāts materiāls, ko var pielīdzināt praktiskai dārzkopības mācību grāmatai.

Izdevums aptver turpat vai visus jautājumus, kas noderēs gan iesācējam, kurš gatavojas iestādīt pirmo ābeli pie mājas, gan jau pieredzējušam saimniekam, kam dārzs ir piederējis visu mūžu, bet tagad radusies vēlme un vajadzība to atjaunot, sakopt, pilnveidot.

Temats ir izstrādāts visai detalizēti: te atrodami padomi augļukoku un ogukrūmu stādu izvēlē  un iegādē, stādīšanas vietas un veida izvēlē, jauno kociņu kopšanā, kā arī potēšanā, acošanā, pavairošanā ar sēklām. Samērā plaša nodaļa atvēlēta retajiem augļaugiem, par kādiem daļa lasītāju varbūt uzzinās pirmo reizi, bet kurus tomēr iespējams Latvijā audzēt un gūt ražu.

Jaunās Tematiskās avīzes autore ir Pūres Dārzkopības pētījumu centra speciāliste Inese Drudze, kuras vārds dārzkopības interesentiem noteikti ir pazīstams pēc daudzajām publikācijām presē.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā  avīze, 2010. gads, nr. 2, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Nākusi klajā gadskārtējā, tradicionālā "Sējas un ražas avīze", kas piedzīvo jau 14. gadagājumu. Tas ir viens no lasītāju iecienītākajiem tematiskajiem izdevumiem, ko varētu saukt arī par dārzkopja gadagrāmatu vai dienasgrāmatu, jo visi darāmie darbi un padomi to sekmīgākai veikšanai izkārtoti pa nedēļām un dienām.

Nelielas zemes platības kopšana, gan lai aktīvi un veselīgi pavadītu brīvo laiku, gan sarūpētu kaut nedaudz dabas enerģiju pilnas svaigas pārtikas, daudziem cilvēkiem jau ir kļuvusi par dzīvesveidu. Bet ja reiz kaut ko dara, labāk paveikt ar lielākiem augļiem! Arī šā brīža knapākā ikdiena var dot stimulu visu darāmo vairāk racionalizēt, bet mazdārziņa pamatdoma jau nemainās – tas vienmēr sniegs veselīgu, tikko novāktu augļu, ogu, sakņu, garšaugu, kā arī puķu ražu, bet vienlaikus būs vieta, kur paelpot svaigu gaisu, izlocīt muguru, izvingrināt rokas un kājas.

Citādi "Sējas un ražas avīze 2010" turpina tradīciju – sniedz savdabīgu dārza darbu grafiku kārtējam gadam un konkrētus ieteikumus dažādu dārza augu audzēšanā. Kā zināms, vienādu gadu nav, Saule met vienu loku, Mēness – citu, un šie loki ikreiz citādi pārklāj kalendāra dienas. Tāpēc šis izdevums katru gadu ir jauns! Tā autore jau vairākus beidzamos gadus ir bioloģijas zinātniece, bioloģiskās, ekoloģiskās, zaļās dzīvošanas un saimniekošanas entuziaste un speciāliste Ilze Žola, kura dārzkopju sabiedrībā ir sen un labi pazīstama, tāpēc viņas padomiem var uzticēties.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2009. gads, nr. 10, 64 lpp. Cena Ls 0,95.
Līdz ar atvasaru klajā nākusi kārtējā LA Tematiskā avīze "Skujkoki dārzā", tas ir tad, kad dārzu sezona arī iet uz beigām, kad daudzi to īpašnieki izvērtē, sadala plusus un mīnusus, lai nākamgad dārzu veidotu vēl pievilcīgāku – un tad, iespējams, tur savu vietu atradīs arī skujkoki.

Skujkoki pie mājas, pagalmā un dārzā nav īpašs jaunums, bet pamatīgi mainījušies paši skujkoki un līdz ar to dažādojušās to izmantošanas iespējas. Skujkoks vairs nav tikai milzu egle kā piramīda vai jauka sudrabeglīte zālienā, tagad skujkoki var veidot gluži vai paklāju, tie var būt mazi zaļi cinīši vai pat dažādi izcirptas figūras, tie var augt grupās ar daudzgadīgajām puķēm vai veidot kompozīcijas savā starpā, jo jaunieviestās sugas un jaunradītās šķirnes nu jau ir tik atšķirīgas gan augumā, gan formā, gan krāsā, ka grūti tos  visus iekļaut vienā grupā – skujkoki. Izdevumā aprakstīti 30 ģinšu skujotie augi, bet sugu un šķirņu skaits sniedzas simtos.

Jaunā izdevuma autors ir Latvijas Dendrologu biedrības prezidents, Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns, gan profesionāļu, gan mūsu lasītāju augsti vērtēts speciālists, viens no labākajiem šā temata pārzinātājiem valstī. Tekstus papildina ap pusotra simta viņa fotoattēlu, kas tapuši gan Latvijā, gan vairākās citās zemēs.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2009. gads, nr. 9, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Vasaras vidus gluži fantastiskus dara Latvijas puķu dārzus. Cita pēc citas krāšņi uzzied tā sauktās lielās puķu kultūras – rozes, lilijas, peonijas, dālijas, dienziedes. Arī LA Tematiskā avīze steidz aplūkot tuvāk kādu savos izdevumos vēl neaprakstītu kultūru – jūlijā klajā nākušas "Dienziedes".

Šīs puķes pēdējos gados piedzīvo strauji augošu popularitāti: senāk tās cilvēki zināja kā tikai ar dzelteniem vai rūsganiem ziediem ziedošus ierindas dārza augus, bet tagad selekcionāri parūpējušies par tādu krāsu paleti, tādiem zieda zīmējumiem, tādiem ziedlapu veidojumiem, ka dienziedes, ko daudzi mēdz dēvēt arī par dienlilijām, šķiet gluži kā no jauna piedzimušas. Katrs ziediņš šai puķei atveras tikai uz vienu dienu, taču savu kārtu jau gaida nākamie – un tā vismaz mēnesi, pusotru. Ja gadās, ka skaistumu pabojā lietus, arī nekas – nākamajā rītā plaukst jauni ziedi. Turklāt dienziedes ir viegli kopjamas, pārlieku nenorūpē audzētāju – tātad atkal viens kārtīgs pluss. Ir pamats pārliecībai, ka dienziedes turpinās savu uzvaras gājienu. Jaunā izdevuma autors ir Latvijā lielākās dienziežu kolekcijas saimnieks Varis Baņģieris, kura dārzs – it īpaši jūlijā un augustā – viesus laipni sagaida Talsu novada Laucienē.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2009. gads, nr. 7, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Klajā nācis LA Tematiskās avīzes aprīļa numurs – "Dārza krāšņā rota", kas turpina apgāda tradīciju – vismaz reizi gadā pamatīgāk pievērsties puķu valstībai. Šoreiz Nacionālā botāniskā dārza speciāliste Ilma Nereta izdevumā radījusi ļoti bagātīgu puķu dārzu, kura praktiskai īstenošanai tad arī sniegti nepieciešamie padomi.

Tematiskajā avīzē atainots dārzs gadalaiku mainībā no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Krāšņumaugu klāsts ir visdaudzveidīgākais – gan vasaras puķes, gan ziemcietes, gan sīpolpuķes, gan lielās puķu kultūras: rozes, lilijas, dālijas, peonijas, dienziedes. Autore visām tām iesaka piemērotāko vietu dārzā gan no bioloģiskā, agrotehniskā, gan ainaviskā viedokļa, kā arī izglīto visos audzēšanas, kopšanas, pavairošanas, šķirņu izvēles jautājumos. Ņemta vērā arī kultūraugu audzēšanas secība – ar domu, lai dārzs ne brīdi nezaudētu dekorativitāti. Aplūkotas apmēram sešdesmit kultūraugu ģintis, izdevums ir bagātīgi ilustrēts.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2009. gads, 64 lpp., cena Ls 0,95.
Iznācis LA Tematiskās avīzes marta numurs – "Dārzkopes dienasgrāmata". Jaunais izdevums atklāj citādu pieeju piemājas dārza kopšanā, kādu praktizē daļa Latvijas mazdārznieku – tā sauktā zaļā dzīvesveida atbalstītāji. Šoreiz vārds dots dārzkopei, kura mazāk ievēro diplomētu speciālistu ieteikumus, nesteidz pārbaudīt slavenu sēklu firmu jaunāko devumu, toties vairāk uzticas intuīcijai, pieredzei, novērojumiem, savu domubiedru uzskatiem.

Tā ir alternatīva, kas tiek nodota lasītāju vērtējumam. Izdevums tiešām veidots kā dienasgrāmata, kas izved cauri gadalaikiem, iepazīstina ar ikmēneša darbiem sakņu un puķu dārzā, tā plānošanā, apsaimniekošanā, ražas novākšanā un glabāšanā, galveno vērību veltot ne tik daudz ražas kvantitātei, cik tās kvalitātei, vērtībai, tīrībai, veselīgumam un izcilai garšai.

Tematiskās avīzes autore ir dārzkope no Dundagas Edīte Seipule, kuras vārds jau labi pazīstams tiem ģimenes dārziņu kopējiem, kas mēdz satikties, piemēram, populārajās tomātu un ķirbju izstādēs Dabas muzejā, kas sarakstās, sazvanās, apmainās ar dārzeņu un puķu sēklām un stādiem, kā arī padomiem. Viņas dārzā galvenā vieta ir tomātu, papriku un ķirbjaugu kolekcijām, tomēr tur aug arī simtiem citu kultūraugu sugu un šķirņu, dažādi retāki un eksotiski augi un daudz krāšņu puķu.

Izdevniecības "Lauku Avīze" ikmēneša tematiskā avīze, 2009. gads, 64 lpp., cena Ls 0,95.
 


on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.