Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 1276 viesi 

free counters

Dārza pasaule 8.2020

Žurnāls “Dārza Pasaule” augustā

Lai gan meteorologi sola augustā vēl daudz siltu un saulainu dienu, tomēr vasara iet uz otru pusi. Arī dārzā pamazām vien sākas rudens darbi. Un šoreiz “Dārza Pasaulē” lasiet:

Kā pareizi ievākt viengadīgo un divgadīgo puķu sēklas un pārstādīt ziemcietes;

Kā uzveikt dekoratīvo priežu slimības un kas tām uzbrūk, jo neviens amatieru dārzniekam šim nolūkam izmantojams 3. klases augu aizsardzības līdzeklis nav pieejams;

Kāpēc svarīgi pirms lietošanas rūpīgi izlasīt ķīmisko augu aizsardzības lietošanas pamācības un kādos gadījumos saslimušie augi jālikvidē;

Ka selekcionāra Jāņa Rukšāna siltumnīcā Raiskuma pagasta “Jaunrūjās” aug 5,5 tūkstoši augu dažādību, bet viņš pats Covid krīzes laikā pabeidzis rakstīt grāmatu par klejojumiem, jaunu sīpolpuķu sugu atklāšanu un pētnieka azartu;

Agronoma Māra Narvila iekrātās atziņas par paša iekopto “Ēdenes dārzu”. Šoreiz – kāpēc nav tik svarīgi veidot ideālu dārzu, bet gan dabīgo vidi papildinošu, kurā labi jūtas tā saimnieks.

***

Dārzā audzis, lai  dārzā arī paliek!

Vairākas citzemju sugas, kas dārzkopības nolūkā ievestas Latvijā, “izbēgušas” no dārziem un kļuvušas invazīvas. Runa ir par daudzlapu lupīnām, puķu sprigani, vārpaino korinti, adataino dzeloņgurķi, vītollapu miķelīti un ošlapu kļavu. Kur parādās šie svešzemnieki, vietējie augi tiek izspiesti, bet “ienācēji” nav neuzvarami.

Kā pareizi dārzā lietot ķīmiju?

Augi, tāpat kā cilvēki vai dzīvnieki, ar dažādām kaitēm viens saslimst ātrāk un biežāk, otrs ir izturīgāks. Ja infekcija ir neliela, augs pats var tikt galā, bet, ja draud iet bojā raža, cilvēkam jāiejaucas. Ja nelīdz ne tīra ūdens strūkla, ne soda un pat ne bordo šķīdums, pēdējais solis ir visdažādāko nosaukumu un pielietošanas veidu sintētiski radīti preparāti: “Bordo”, “Čempions”, “Efektors”, “Ditāns”, “Skors”, “Kandits” un citi.

Dārzs – spēka avots

Neilgi pirms valstī noteiktās ārkārtas situācijas beigām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule  savā Facebook profilā publicēja dārza bildi ar piebildi: “Ja pietiekami ilgi noguris blenž uz neravētu dobi, var nonākt līdz lēmumam – tas ir tāds koncepts. Nu ir laiks atgūt nokavēto!” Īpašums mantots no tēvu tēviem. Lienes dzimta te mitusi jau pirms Pirmā pasaules kara un ģimenei vienmēr bijis svarīgi pret to izturēties ar lielu cieņu.

Laiks ievākt puķu sēklas

Viengadīgās puķes pavairo tikai ar sēklām, divgadīgās – galvenokārt ar sēklām. Daļai dārzā augošo mīļāko puķu sēklas varat mēģināt ievākt paši. Augusts un septembris ir galvenais sēklu vākšanas laiks. Sēklas jāvāc no veseliem, spēcīgiem, visizskatīgākajiem un priekšstatiem par šķirni atbilstošākajiem augiem. Asteru sēklas dīgtspēju saglabā līdz diviem gadiem, matiolas – no diviem līdz trim gadiem, lauvmutītes – trīs, četri gadus, kliņģerītes – piecus gadus un ilgāk.

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 10 augusts 2020 22:30
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.