Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 412 viesi 

free counters

Dārza pasaule 10.2019

“Dārza Pasaule” oktobrī

Dārzs, samazinoties gaismas daudzumam, pakāpeniski zaudē pievilcību. Taču ir koki un krūmi, kas šajā laikā dārzā sarīko īstu krāsu eksploziju. Kokaudzētavas “Zaļenieki” vadītājs Imants Parfenovičs, nosauc, viņaprāt, izteiktākos krāsu spēļu varoņus: sarkano un krasta kļavu, parastā parūkkoka škirni ‘Royal purple’, parastās irbenes šķirni ‘Roseum’, pieclapiņu mežvīnu, etiķkoku, asinssarkano grimoni, Tunberga bārbeli, korintes un Eiropas segliņu.

Ziedēšanas skaistumā fuksijas pārspēj ne vienu vien vasaras puķi, bet, tuvojoties ziemai, jāizlemj, ko ar tām darīt, – atdot komposta kaudzei vai parūpēties, lai tās pārziemotu. Ja pieņemam, ka mūsu fuksija bijis vienas sezonas augs, metam ārā, bet, ja ilggadīga, turklāt vērtīgas šķirnes, LU botāniskā dārza agronome Gunta Kokina iesaka to saglabāt un ļaut atpūsties no ziedēšanas. Pirms fuksiju novietot telpā, kur tā atradīsies no novembra vismaz līdz februārim, nevajag baidīties lapas nometušo augu apgriezt – vispirms nenobriedušos dzinumus, tad par divām trešdaļām saīsināt jau pārkoksnējušos.

Ko iesākt ar piemājas dārzu, kad raža novākta? Art, frēzēt

vai, ja pleķītis mazs, uzrakt ar lāpstu? Dārzeņkope Mārīte Gailīte saka: “Sakņu dārzā augsni rudenī nav vērts apstrādāt. Svarīgi

vienīgi nepieļaut nezāļu savairošanos, dārzu nomulčējot.” Līdzīgos uzskatos ir Latvijas lauku konsultāciju centra eksperts Māris Narvils un Dārzeņkopības institūta pētniece Līga Lepse, kura uzsver: “Arot augsni, pilnībā to apvēršam otrādi un mikroorganismi, kas dabīgi dzīvo augsnes virskārtā, tiek iedzīti dziļi pazemē un otrādi. Ja līdz oktobra sākumam raža novākta, ieteicams sēt ziemājus – rudzus, ziemas vīķus. Pavasarī tos varēs vai nu iefrēzēt, vai ierakt augsnē.”

Vairums mūsu dārzos augošo skujeņu dekoratīvo formu iegūtas no ģenētiskiem mutantiem – vējaslotām, kas pavairotas

ar spraudeņiem, potzariem vai sēklām. Populārākā Latvijas izcelsmes egļu šķirne ir t.s. Dundagas kadiķegle –

šķirne ‘Dundanga’. Vēl viens mūsu lepnums ir Maķedonijas priedes šķirne ‘Latgale’, kas iegūta no Krāslavas parkā augošas

Maķedonijas jeb Rumēlijas priedes. Neliela auguma skujeņi

labi iederas ziemciešu kompānijā. Pēdējā laikā arī kapos ierasto klinteņu, bukšu vai tūju bumbiņu vietā izvēle krīt uz punduregli ‘Luua’.

Kad pirmās rudens salnas dobēs un toveros nosaldējušas leduspuķes un samtenes, tukšajās vietās iestādiet dekoratīvos kāpostus. Rozā, balti un violeti, krokotām, cirtainām un taisnām lapām tie priecēs līdz pat ziemas sākumam, jo iztur salu līdz mīnus 5 grādiem. Stādaudzētavas „Inčukalns” vadītājs Niks Ozols dod padomu: „Iestādiet, aplejiet un lieciet kāpostu mierā. Ļaujiet, lai tas aug un iepriecina līdz iestājas ziemas sals. Tam der parasta dārza zeme, kāda dobēs palikusi pēc vasaras puķu aizvākšanas.”

Pērkot augļukoku stādus pievēršam uzmanību šķirnei, bet ne tam, uz kāda potcelma (saknes) šķirne uzpotēta. Taču tieši atšķirīga potcelma dēļ viena un tā pati šķirne vienā dārzā aug mēreni un ražo, citā – tikai stiepjas garumā un par augļiem nedomā. Dārzkopības institūta pētniece Valentīna Pole, runājot par ābeļu potcelmiem atgādina, ka tradicionālais iedalījums liela auguma, puspundura un pundura potcelmos bieži vien ir relatīvs, jo, liela auguma šķirne, kas uzpotēta uz ļoti maza auguma potcelma, piemēram, ‘Sinap Orlovskij’ uz P22 būs aptuveni tāda paša auguma kā ‘Lobo’ uz MM106. Potcelms nosaka nevis to, cik augsta izaugs ābele, bet gan to, cik daudz no šķirnes potenciāla potcelms samazina.

Lai dārzs žilbinātu jau ar pirmajiem pavasara saules

stariem, oktobrī pienācis laiks sīpolpuķu stādīšanai. Selekcionārs Jānis Dukaļskis iesaka to darīt vietā, kur ziemā neuzkrājas ūdens un nedarīt to zālājā. Vēl viens viņa padoms: lielāki sīpolpuķu laukumi jāveido saulainā vietā, lai pēc norakšanas vietu varētu aizpildīt ar viengadīgajām vasaras puķēm. Tāpat jāievēro, ka augsne jāsagatavo vismaz divas nedēļas pirms sīpolpuķu – narcišu, muskaru, tulpju, hiacinšu un sniegpulkstenīšu – stādīšanas.

Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 01 oktobris 2019 23:47
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.