Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 251 viesi 

free counters

Dārza pasaule 12.2011.

Lasiet numurā:

Paprikas – saldas, sīvas un skaistas
Augu kolekcionēšana aizrauj galvenokārt telpaugu un puķu mīļotājus, taču pēdējā laikā populāras kļūst arī dārzeņu šķirņu kolekcijas. Papriku augļi ir tikpat koši kā puķes, to forma un lielums – pārsteidzoši dažādi, turklāt tie ir garšīgi un veselīgi, tāpēc tiešām ir vērts iegūt un audzēt lielāku skaitu šķirņu.
Edītes Seipules dārzeņu kolekcijā Dundagā ir aptuveni 50 papriku šķirņu. Vairākums, protams, ir saldā paprika, bet arī aso jeb sīvo šķirņu klāsts iesniedzies otrajā desmitā.

Ābeles – gadsimtu vērtības
Daudzviet Latvijā joprojām ir saglabājušies vecie ābeļdārzi. Tur ir gan ļoti, ļoti seni, pat no muižu laika stādījumiem saglabājušies koki, gan pagājušā gadsimta sākumā un kolhozu laikos stādītas šķirnes. Kā komerciāla labuma devējas šīs šķirnes vairs nav īsti piemērotas. Protams, kā vienmēr, ir daži izņēmumi.
Tagad stāda pavisam citas šķirnes. Tomēr nav arī tā, ka viss vecais būtu jābrāķē. Liela daļa no tām ir izturējušas laika pārbaudi, salu un slimības un joprojām spēj būt interesantas.


Vecpakauši labai pašsajūtai
Vecpakauši, kur jau 20 gadu saimnieko Daces un Mārtiņa Laivu ģimene, ir viena no sakoptākajām un skaistākajām lauku sētām Siguldas novadā, taču Mārtiņa dzimtai piederošās iepriekšējo paaudžu atstātās relikvijas liecina, ka šai vietai līdzi nāk sens, daudzslāņains mantojums un vēsturiska vērtība.
Dokumentos Vecpakauši pirmo reizi pieminēti 1881. gadā. Pēc deviņiem gadiem mājas atpirktas un atdalītas no Jūdažu muižas, bet brīvvalsts laikā izveidojusies stabila, gruntīga saimniecība ar lielu ganāmpulku un plašiem, labi koptiem laukiem. Padomju laikā te savas dienas vadījušas daudzas kolhoznieku ģimenes, kuru attieksme un dzīves filozofija raksturojama īsi: tas, kas pieder visiem, patiesībā nepieder nevienam. Apkārtni apjozis sastutētu būdu, šķūņu un sauso tualešu mežs, visriņķī – katram sava dārza strēmele, krūmi, nezāles un sadzīves atkritumu kaudzes... Vecpakaušos dzimusi un līdz piespiedu izlikšanai no mājām dzīvojusi Mārtiņa vecāmamma. 1991. gadā, atgūstot īpašumus, viņa kopā ar meitas ģimeni un mazdēlu atgriezusies dzimtajās mājās. Šodien Dace un Mārtiņš mantotajā dzimtas īpašumā dzīvo un saimnieko tā, lai gan pašiem, gan desmitgadīgajam dēlam Oto un piecgadīgajai meitai Jetei būtu SAVAS mājas, kur vienmēr var labi justies.

Basbaritona dārzs Apšuciemā
Grāca, Vīne, Bāzele, Parīze, Čikāga, Hamburga, Cīrihe, Minhene, Ņujorka, Frankfurte, Rīga... Divdesmit divu gadu laikā vairāk nekā 85 lomas aptuveni 40 pasaules lielākajos opernamos – tāda ir latviešu basbaritona Egila Siliņa radošā bilance. Tas gan nenozīmē, ka Latvijas klausītājiem Egilu Siliņu dzirdēt nav lemts – tieši LNO skatuvi mākslinieks izraudzījies, lai decembra vidū dzimtenē sarīkotu solokoncertu un svinētu savu 50. dzimšanas dienu.
Sarunāt tikšanos ar Egilu Siliņu nav tik vienkārši. Kad zvanu, lai uzprasītos ciemos, mākslinieks stāsta, ka pēc stundas izlido uz Vīni un tur uzturēsies trīs nedēļas. Pēc atgriešanās Rīgā (konkrēts datums, precīzs laiks) nākamās dienas rīta pusē gaidīšot mūs savās mājās Apšuciemā.

Rozes un to veselīgie augļi
Izrādās, rozes, ko jau vairākas paaudzes dēvē par visskaistāko un cēlāko puķi, mūsu senči sāka audzēt nevis dekoratīvo, bet gan ārstniecisko īpašību dēļ. Rožu augļus pat reiz uzskatīja par panaceju – brīnumlīdzekli pret daudzām slimībām.
Jau miljoniem gadu rozes augušas teju visos mūsu planētas kontinentos. To fosilijas atrastas terciāra perioda brūnogļu slāņos, un tas nozīmē, ka šiem augiem ir vairāk nekā 40 miljonus gadu sena vēsture. Laikā, kad uz Zemes attīstījās augu un dzīvnieku valstis, rožu ziedputekšņi kļuva par barību daudziem kukaiņiem, bet vitamīniem bagātie rožu augļi palīdzēja daļai putnu un dzīvnieku pārdzīvot dabas radītās likstas.
Ir atrastas neapstrīdamas liecības par to, ka rozes pieskaitāmas pie visvecākajiem cilvēku atzītajiem un novērtētajiem augiem. Mūsu senči rozes audzēja apmetnēs ierīkotos dārzos, izmantoja ārstniecības nolūkos un vēlāk garšīgo, aromātisko un veselību veicinošo augļu dēļ kultivēja līdzās citiem augļaugiem.

Ziemcietes sēž, plešas un klaiņo

Ierīkojot ziemciešu dobes, jāņem vērā ne vien iecerēto augu prasības pēc gaismas, mitruma un augsnes apstākļiem, ziemciešu augstums, ziedu vai lapu krāsa, bet arī aktīvās izplešanās veids. To nepārzinot, var vilties, ja augs drīz iznīkst vai, gluži pretēji, kļūst agresīvs un būtībā pārvēršas par nezāli.
Veģetācijas periodā ziemcietes mūs iepriecina ar sezonālajām vasām – dekoratīvām lapām un ziediem, bet ziemas periodā vasas atmirst. Blakus vasai vai mazliet nostāk no tās veidojas viens vai vairāki pumpuri, kuri nākamajā veģetācijas sezonā pārtaps par vasām. Atkarībā no šo pumpuru daudzuma un izvietojuma ziemcietes var iedalīt trīs grupās – cerveida, pudurveida un audžveida. Dažkārt gan grupu robežas nav noteiktas un vienas grupas augam var piemist citas grupas augšanas īpatnības.

Mandevilas – ziedoši vīteņi telpām, dārziem un balkoniem
Mandevilu (Mandevilla) daudzo ziedu, vijīgo dzinumu un spožo lapu krāšņums nevienu neatstāj vienaldzīgu. Šķirņu klāsts ik gadu top bagātāks.
Gan mūžzaļajām, gan lapas metošajām mandevilām ir vairākus metrus gari, vijīgi dzinumi, tāpēc vajadzīgs piemērots balsts. Telpās labi izskatās vairākus gadus vecas mandevilas ar daudziem ziedošiem dzinumiem pie kolonnveida stabiem, arkām u.tml. Šie vīteņaugi labi izskatās arī balkonu kastēs un iekarināmos grozos kopā ar viengadīgajiem augiem.

Svētku tērps eglītei
Katru gadu, rotājot eglīti, gribas, lai tā izskatītos īpaši krāšņa. Izmantojot dažādus dabas materiālus, rotājumus varam izgatavot paši.

Gardi našķi Ziemassvētkiem
Rūķīšu mājiņas, ar šokolādi rotāti sviesta cepumi, gardas vafeles un ar pirmo sniegu apsniguši riekstiņi.

Svētki ar dabas materiāliem
Radoši paskatoties uz visparastākajiem čiekuriem, sūnām, skujām, klūgām, tāsīm, pat koku mizām vai kanēļa standziņām, var veidot Adventes vainagu, dekorus un kompozīcijas svētku noskaņai.

Veido savu kolekciju. Telpaugi: beloperones, jakobīnijas, frīzejas, tilandsijas

DARĀM TĀ
Dārza darbu kalendārs
Jutīgāku augu ieziemošana
Slāpekļa minerālmēslu veidi
Šķēru asināšana
Kādu podu vajag puķei
Litopši? Nē, tiem līdzīgie!
Augus, ko dāvinām piesardzīgi
Barotavas putniem
Redaktores pieredze. Svētki mājā un pagalmā.
Zvaniņi svētku noskaņai
Augi pret dārznieka sāpēm

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 02 decembris 2011 16:24
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.