Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 383 viesi 

free counters

Skrīveru dendrārijs

Sākotnēji kā aizsargājams 1957. gadā izdalīts Skrīveru dendroloģiskais parks 18,4 ha platībā. 1987. gadā aizsargājamā dendrārija teritorija uzrādīta 16,8 ha. Tā pašreizējo statusu nosaka Latvijas Republikas Ministru kabineta 2001. gada 21. martā pieņemtie „Noteikumi par aizsargājamiem dendroloģiskiem stādījumiem” .

Dendrārijs atrodas Aizkraukles rajona Skrīveru pagastā. Tas atrodas starp Daugavu un Rīgas - Daugavpils šoseju Daugavas labajā krastā. Dendrārija teritorija izvietojas uz divām terasēm. Apakšējā terase pēc Ķeguma spēkstacijas izbūves un Daugavas ūdens līmeņa pacelšanas atrodas tikai 1 m, dažreiz arī mazāk virs upes ūdens līmeņa. Otra terase aiz stāvas nogāzes paceļas apmēram 13 m virs pirmās.

Dendrārija veidošanu 1891. gadā uzsāka Skrīveru muižas īpašnieks M. Zīverss, ievērojot trīs pamatprincipus:

  1. Dendrārija teritorija iedalīta 19 ģeogrāfiskos dendroloģiskos apgabalos, kuri pārstāv Ziemeļu puslodes mežus no polārā loka līdz 300 ziemeļu platuma.
  2. Ievesto koku un krūmu stādāmais materiāls izaudzēts no sēklām, kas saņemtas tieši no to dabīgās izplatības apgabaliem.
  3. Koki un krūmi stādīti tādās grupās, kādās tie sastopami savā dzimtenē.

1891. gadā sāktie stādījumi vēlāk paplašināti un 1902. gadā tur bijušas 512 koku un krūmu sugas. Ārzemju koki un krūmi stādīti arī mežaudzēs blakus dendrārijam. Līdz 1914. gadam M. Zīverss dendrārijā izmēģinājis 679 koku un krūmu sugas un šķirnes.

Dendrārija pastāvēšanas laikā uz to iedarbojušies dažādi nelabvēlīgi faktori. Postījumus dendrārijam nodarīja I Pasaules karš. 1936. gadā sāka Ķeguma spēkstacijas būvi. Pēc tās pabeigšanas Daugavā ievērojami pacēlās ūdens līmenis un paaugstinājās arī gruntsūdens līmenis. Dendrārija apakšējā terase pavasaros plūdu laikā dažreiz pat ilgstoši atradās 3-4 m dziļā ūdenī. Lielu postu nodarīja arī šajos palu ūdeņos peldošie ledus gabali, kuri nolauza un ievainoja tur augošos kokus un krūmus.

1937. gadā dendrārijam ievērojamu postu nodarīja viesuļvētra, bet īsta katastrofa bija 1939./40. gada bargā ziema, kad temperatūra pazeminājās līdz -42о. Tad aizgāja bojā daudzas neizturīgākās lapu un skuju koku un krūmu sugas.

1944. gadā vācu karaspēks gandrīz pilnīgi izcirta dendrārija apakšējo terasi.

1977. gadā, valdības lēmumā, apstiprinot Skrīveru dendrāriju kā aizsargājamu dabas objektu, minēts, ka tur saglabājušās 250 eksotu sugas.

Rīgas-Daugavpils šosejas 78. km,
SKRĪVERI, AIZKRAUKLES RAJ.
SKRĪVERU NOV., LV-5126
LATVIJA
Mob. tālr: 65161540

 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.