Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 634 viesi 

free counters

Padomi rudens dārza darbiem

Lielākajai daļai dārznieku strādāt dārzā ir patīkami un relaksējoši, pat, ja tas prasa papildu piepūli. Rudens ir tas laiks, kad dārzs ir jāsagatavo ziemas guļai, taču tas nebūt nesamazina veicamo darbu skaitu. Rudens ir vispiemērotākais laiks dārza atjaunošanai un sagatošanai nākamajai pavasara sezonai. Tāpēc Fiskars sadarbībā ar dārzkopi Agni Grauduli ir izveidojis būtiskāko rudenī veicamo dārza darbu sarakstu.

Koku un krūmu apgriešana

Rudenī kokiem un krūmiem veic virspusēju apgriešanu. Zaru apgriešana nevar būt pašmērķis, tam ir jābūt iemeslam un vajadzībai. Zaru apgriešanas un vainaga veidošanas mērķis ir izaudzēt veselīgu, spēcīgu un proporcionāli vai konkrētai vietai domātu augu.

Tiem augiem, kas noziedējuši vasarā un vēl nav paspēts nogriezt noziedējušās ziedkopas, tas būtu jāizdara ar steigu (spirejas u.c.). Augus, kurus paredzēts ieziemot ar piesegšanu (vīnogas, rozes u.c.) apgriež, lai augus varētu piesegt atbilstoši konkrēto augu zarojuma veidošanas pamatprincipiem.

Tāpat apgriež nokaltušos un aplauztos zarus līdz dzīvai koksnei vai veselai vietai.

Zaru apgriešanai izvēlas piemērota modeļa dārznieka šķēres. Parasti tiek grēkots ar pārāk maziem instrumentiem, cenšoties nogriezt pārāk resnus zarus. Šķēres ar gariem rokturiem lieti noder, lai piekļūtu grūti aizsniedzamām vietām. Rupjākiem zariem iesakām izmantot liektās zaru šķēres ar pārnesumu, taču dažos gadījumos, kad jātiek galā ar vislielākajiem sazarojumiem, nāksies ņemt rokā zāģi.

Zāliena uzkopšana

Pārbaudiet zālienu, vai tajā nav palikušas nezāles pirms ziemas guļas. Ja ir, tad ir pēdējais laiks ķerties klāt to iznīcināšanai. Fiskars skaidro, kāpēc to ir svarīgi izdarīt tieši pirms ziemas iestāšanās:

  • Ir divi nezāļu tipi, kur katram no tiem ir savs izlatības veids: viengadīgās nezāles noslēdz savu augšanas ciklu vienā sezonā, un tad tās iznīkst. Daudzgadīgo nezāļu mūžs ir vairāk nekā divi gadi.
  • Lielākā daļa nezāļu turpina pārziemot.
  • Ravēšanas darbi būtu jāveic rudenī, līdz pirmā sala atnākšanai. Tas ietaupa laiku pavasarī.
  • Kompostējot nezāles, izmantojiet biokompostētāju, tas novērsīs nezāļu sēklu izplatīšanos ar kompostu.

Septembrī, kad lielākā daļa koku lapu ir sagūlušas uz zāliena, tās jāsteidz nogrābt, jo nenovāktās lapas atņems zālienam gaismu un veicinās sausu, brūnu plankumu veidošanos un sūnas augšanu. Laba metode kritušo lapu savākšanai ir pārbraukt pāri ar pļaujmašīnu - savēcēju. Pēdējo reizi pļaujiet savu zālienu oktobra vidū, ļaujot tam uz ziemu nedaudz ataugt, bet ar aprēķinu, lai zāle nesāktu izgulties. Atstājamais zāliena augstums uz ziemu ir apmēram 5 cm.

Stādīšana un pārstādīšana nākamajai sezonai

Rudens ir ļoti labs laiks augu pārstādīšanai, jo augsnē, pateicoties regulāram lietum, ir pietiekoši daudz mitruma. Zeme kopš vasaras un rudens joprojām ir silta, tāpēc augiem ir pietiekoši daudz laika, lai pierastu pie jaunās vietas un veidotu jaunas saknes. Stādot un pārstādot augus, svarīgākais ir pienācīgi sagatavot augšanas vietu - atbilstošā dziļumā un izmērā. Šis ir arī vispiemērotākais pavasara sīpolpuķu stādīšanas laiks – narcišu, tulpju, krokusu u.c.

Lai padarītu dārza darbus rudenī par vieglu un patīkamu aktivitāti, Fiskars iesaka šādas dārza preces:

Zaru apgriešanai:

  • Fiskars dārza grieznes ar spēka pārnesuma mehānismu – tās piemērotas svaigas, zaļas koksnes griešanai un zaru apgriešanai. To īpašās formas asmeņi ļauj griezt tuvu stumbram.
  • Fiskars laktveida dārza grieznes ar spēka pārnesumu – laktveida asmeņi piemēroti sausu un cietu zaru griešanai, tās ir vieglas, kas nodrošina ilgstošu darbu bez liekas slodzes rokām, savukārt mīksts un neslīdošs rokturis garantē drošu satvērienu.
  • Fiskars universālās teleskopiskās dārza grieznes – to vertikālā aizsniegšanas spēja ir aptuveni 6 m, kas garantēs ērtu piekļuvi augstajiem koku zariem.

Zāliena uzkopšanai:

  • Fiskars zāles un dzīvžoga grieznes ar spēka pārnesumu – tās paredzētas zāles griešanai, dzīvžogu un nelielu krūmu apgriešanai. To konstrukcija un mazais svars ļauj dārzkopim veikt darbu nesaliecoties, kas novērš iespējamu muskuļa sastiepumu un sāpes jostasvietā. Grieznes spēj pārgriezt līdz 10 mm pie asmens pamata, un to griezējgalva ir regulējama 270O diapazonā.
  • Fiskars nezāļu izvilcējs ar maināmu kāta garumu – tā tērauda spailes sniedzas dziļi augsnē un satver sakni no vairākām pusēm, nosakot nezāļu satveršanas punktu zemes līmenī. Šādi ir iespējams likvidēt nezāles bez rakšanas. Nezāļu izvilcējam ir regulējams garums, kas nodrošina ērtu darba pozu. Tāpat tas ir viegli kopjams, noskalojot to zem tekoša ūdens.
  • Fiskars Momentum™ mehāniskais zāles pļāvējs – tā dizains ietver unikālu atveri zāles izgrūšanai uz priekšu (prom no lietotāja kājām), lai tā tiktu pilnībā samalta. Mehāniskais zāles pļāvējs piekļūst trīs reizes tuvāk zālāja malām nekā citi mehāniskie zāles pļāvēji, un nekad neatstāj nenopļautus laukumus zem riteņiem.

Par Fiskars

Fiskars ir viens no vadošajiem uzņēmumiem pasaulē, kas piedāvā patēriņa preces mājas, dārza un ārpustelpu vajadzībām. Grupai ir spēcīgs uzticamu starptautisku zīmolu portfolio, tai skaitā Fiskars®, Iittala®, Gerber®, Silva® un Buster®. Dibināts 1649. gadā un ierindots NASDAQ OMX Helsinki sarakstā, Fiskars ir Somijas vecākais uzņēmums. Fiskars tīrie pārdošanas ienākumi 2010. gadā bija 715,9 miljoni EUR, un tas nodarbina aptuveni 3 600 cilvēku. www.fiskarsgroup.com

Papildu informācijai:

Velga Ozola

SIA Hill and Knowlton Latvia

Tālr. +371 22321 665

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 29 augusts 2013 20:43
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.