Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 401 viesi 

free counters

Dārzkopja mēness kalendārs. Ievads

Dārzkopja Mēness kalendārs. No vienkāršā uz sarežģīto.

Daudzi tautas ticējumi ir balstīti, ka kāds darbs ir jādara konkrētā dienā, ka piemēram sīpoli ir jāstāda Staņislava dienā, 8 maijā. Latvijā kopš 16gs ar pārmaiņām ir izmantoti vecā un jaunā stila kalendāri. Bet kādu kalendāru ievērot. Mēs nezinām kad un pēc kāda stila kalendārie ticējumi ir veidojušies. Vienots kalendārs Latvijā sākts izmantot tikai no 1919 gada.

Latvijā pāreja no Jūlija kalendāra jeb vecā stila uz Georga kalendāru jeb jauno stilu ir bijusi gara un sarežģīta. Pirmās kalendāra pārejas notika Rīgā 16gs beigās, bet dažādi Latvijas novadi ietilpa dažādās valstīs ar dažādu kalendāru līdz 17 un 18 gs visa Latvijas teritorija tika iekļauta Krievijas impērijas sastāvā un notika pāreja uz vienotu vecā jeb Jūlija stila kalendāru. Pāreja atpakaļ uz jauno stilu notika 1. pasaules kara laikā un tikai 1919 gadā visā Latvijas teritorijā ieviesa vienotu kalendāru. Tikmēr daudz kur citur Eiropā jau no 16 gadsimta izmantoja jauno stila kalendāru.

Kuru kalendāru izmatot un kurus datumus jāpārrēķina?

Tas kas Mēness ietekmē dabas ritmus uz zemes ir sen zināms fakts, kā piemēram paisums un bēgums jūrās un okeānos. Ticējumi par sēšanu, stādīšanu un ražas vākšanu ir stipri atšķirīgi, ko darīt pie kāda Mēness. Jāņem vērā ka Mēnesim ir četri izteikti cikli (Mēness fāzes, Apogejs un Perigejs, zodiakālais cikls un ekliptikas mezgli). Viss tas kopā veido vairākus simtus variācijas.

Dažādos Mēness kalendāros vērā ņem arī Saules sistēmas planētu (Merkurs, Venēra, Marss, Jupiters, Saturns, Urāns, Neptūns un Plutons) stāvokli attiecībā pret Zemi un to atrašanās vietu zodiaka zvaigznājos. Lai vēl vairāk sarežģītu lietas, pastāv atšķirība starp Astronomisko reālo zvaigžņu kustības kalendāru un astroloģisko zodiaku kalendāru.

Zodiaka zvaigznāji atrodas uz ekliptikas līnijas. Ekliptika ir saules ikgadējais ceļš caur zodiaka zvaigznājiem. Dārzkopja Mēness kalendāros parasti  tiek izmantota astronomiskā Saules, Mēness un planētu reālā atrašanās vieta astronomiskajos zodiaka zvaigznājos.  Saule astronomiski atrodas dažādos zodiaka zvaigznājos no 6 līdz 38 dienām.

Astroloģijā un horoskopos izmanto lineāro sistēmu katram no 12 zvaigznājiem paredzot 30 grādus no 360 (gadā ir 364 dienas), jeb 30-32 dienas katram. Mūsdienu astroloģijai par pamatu kalpo Klaudija Ptolemeja mūsu ēras 140 gada darbi Tetrabiblos un Almagest.

Mūsdienās atšķirība starp astronomisko un astroloģisko kalendāru ir apmēram par vienu zodiaka zīmi.  Šāda atšķirība ir radusies, jo ir pagājuši gandrīz 2000 gadu laikā kopš Ptolemajs rakstīja savus darbus un ir mainījies reālais zvaigžņu stāvoklis pie debesīm. Tas mainās ar ciklu apmēram 26 000 gadi.

Turpinājumā mēģināšu aprakstīt no dažādiem avotiem apkopotu informāciju par Mēness ietekmi uz dabas ritmiem uz Zemes. Vienīgais kas noteikti ir skaidrs, ka Mēness ietekmē ūdens kustību uz Zemes, tai skaitā arī augos. Tāpat Mēness gaismai ir būtiska ietekme augu dzīvības procesos. Mūsu senči daudzus lauksaimniecības un sadzīves darbus ir veikuši vadoties pēc Mēness cikliem. Arī mūsdienās zinātnieku pētījumos ir apstiprinājusies Mēness ietekme uz augu dzīvi. Plašus pētījumu šajā jomā ir veikusi Marija Tūna, kura arī katru gadu izdod Mēness biodinamisko sējas kalendāru.

Rakstu sagatavoja: A Graudulis

Pēdējās izmaiņas: Svētdiena, 28 jūlijs 2013 19:02
 

Komentāri  

 
+1 #3 Dārza kalendārs 2014-08-05 00:12
Ir dadz un dažādi kalendāri kuriem sekot!
Ja kāds no lielā piedāvājuma klāsta tieši Tev der, tad pie tā jāpaliek! Lai veicas atrast svu īsto kelendāru!
Citēt
 
 
0 #2 Administrator 2014-04-01 14:57
Citēju Rasma Melnika:
Labdien no Griekijas!Lai jums visiem jauks Apriilis meenesis!!! Man ir viens jautajums vai varu izmantot seejas kalendaaru sheit Griekijaa? Ar nepacietiibu gaidiishu atbildi! ar cienju Rasma Melnika

Mēness kalendārs ir universāls, bet to praktiski lietojot nepieciešams zināt kura laika zona ir tam izmantota par aprēķina pamatu. GMT vai cita.
Citēt
 
 
0 #1 Rasma Melnika 2014-04-01 09:41
Labdien no Griekijas!Lai jums visiem jauks Apriilis meenesis!!! Man ir viens jautajums vai varu izmantot seejas kalendaaru sheit Griekijaa? Ar nepacietiibu gaidiishu atbildi! ar cienju Rasma Melnika
Citēt
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.