Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 491 viesi 

free counters

Sezona beigusies? Gatavo dārzu nākamajai vasarai!

Šovasar dārzniecībā iezīmējas jauna tendence – audzēt ziedus un dārzeņus kastēs jeb garden box. Prognozējot, ka šī mode paliks ar mums uz vairākiem gadiem, eksperti iesaka jau rudenī padomāt par garden box iegādi un, iespējams, arī uzstādīšanu.

Skandināvu mode

No Skandināvijas pie mums atceļojusi mode ierīkot dārzeņu un puķu dobes dārza kastēs no palešu apmalēm – tā saucamajās garden box. Dārza kastes no palešu apmalēm atbilst skandināvu priekšstatam par modi un dizainu: tās atbilst minimālisma filozofijai, ir kompaktas, neuzkrītošas un ērtas uzstādīšanā un izmantošanā. Garden box labākā īpašība, runājot par skandināvu dārzkopjiem, ir tāda, ka šī konstrukcija ļauj iekārtot dobes pat neauglīgā un akmeņainā augsnē.
Tieši tāpēc Skandināvijas tirdzniecības tīklos katru gadu tiek pārdots vairāk nekā miljons dārza kastu, kurās ziemeļvalstu iedzīvotāji ierīko puķu vai dārzeņu dobes un minisiltumnīcas.
Šovasar arī Baltijas valstu dārzkopji ir aplūkojuši un novērtējuši dārza kastu plusus: pirmkārt, šī konstrukcija nodrošina vienkāršu un tīru apkalpošanu; otrkārt, tās augstums atvieglo puķu vai dārzeņu dobes kopšanu, kas ir sevišķi svarīgi tiem, kam ir problēmas ar muguru; treškārt, tā pasargā dobi no nezālēm. Beidzot puķudobes dārza kastēs kļuvušas modernas arī mūsu reģionā, un, pēc nozares profesionāļu prognozēm, dārza kastes būs populāras arī rudenī un nakamajā vasarā.

Modernas tendences

Viena no dizaina tendencēm – mājas dārza apstākļos radīt konteinera dārzu papildus klasiskajām puķudobēm. Tā izveidei var izmantot vecas vannas, bļodas, ķerras vai, piemēram, koka kastes, paletes un palešu apmales. Skandināvu kastes var būt gan zemas, gan augstas. Šī konstrukcija ļauj salikt “visu, ko vajag”, kaut arī standarta pieejamie palešu apmaļu izmēri, no kuriem tiek salikta šāda puķudobes kaste – 600 mm, 800 mm, 1200 mm.
Šajā sezonā modē ir violetā krāsa un visi tās toņi. Šo krāsu uzskata par vienu no daudzveidīgākajām dārza dizaina krāsām, kas ļauj veidot īpašu noskaņu.
Vēl viena mūsdienu dārzkopības tendence nosaka, ka vienā puķudobē jāstāda dekoratīvie un ārstniecības augi un/vai garšaugi – kultūras, kuru lapas vai ziedus var izmantot, piemēram, tējas pagatavošanai.
Ņemot vērā šīs tendences, ideāla kombinācija var būt dobe ar salviju, lavandu, sētložņu, smaržīgo puķu tabaku, lobēlijām, puķuzirnīšiem.

Kā ierīkot dobi kastē?

Lai ierīkotu dobi kastē, vispirms jāizvēlas vieta, kur tiks uzstādīta garden box. Vietas izvēle ir atkarīga gan no augiem, kurus plānojat audzēt, gan arī no jūsu dārza, pagalma vai balkona iespējām. Kad vieta – saulaina vai ēnaina – izvēlēta, uzstādiet tur dārza kasti no palešu apmalēm.
Topošās puķudobes apakšā jāieber keramzīts vai smilts. Tas palīdzēs organizēt drenāžas sistēmu. Ja šo soli neveicam, tad augu saknes var ciest no liekā ūdens daudzuma. Pēc tam ieberiet kastē augsnes maisījumu, kāds derīgs jūsu izvēlētajai kultūrai. Labi aplaistiet un sāciet augu stādīšanu. Pēdējais, kas paliek, – vēlreiz rūpīgi aplaistiet dobi.  
Labāk izvēlēties augus, kuri nav sevišķi kaprīzi un zied pēc kārtas, tad visas sezonas laikā vienīgā nepieciešamā kopšana būs regulāra laistīšana!

Gara sezona

Ja tiek izmantota audzēšanas platforma, kas ir nedaudz pacelta virs zemes, ir iespējams nodrošināt, ka izmantotā zeme pavasarī ātrāk uzsilst. Līdz ar to pirmos stādus audzēšanas kastē var stādīt vēl pirms kopējās dārza sezonas sākuma.
Palešu apmales vienlaikus pasargā augus arī no aukstā vēja, kas varētu tiem kaitēt. Turklāt palešu apmales šādu iespēju nodrošina visas sezonas garumā. Tādējādi samazinās iespēja, ka laikapstākļu ietekmē augi varētu tikt bojāti.
Turklāt šī risinājuma izmantošana dod iespēju izvairīties no nepieciešamības uzstādīt siltumnīcu mājas pagalmā. No vairākām palešu apmalēm ir iespējams izveidot dažāda izmēra audzēšanas kastes, kas var pilnībā aizstāt siltumnīcas sniegtās priekšrocības.
Vienkāršs mazas siltumnīcas izveidošanas veids ir pārklāt no palešu apmalēm veidoto dārza kasti ar materiālu, kas ļauj tajā iekļūt saules gaismai un saglabā siltumu. Tas ļauj turpināt dārza sezonu ilgāk, nekā ierasts.
Savukārt, ja vēlaties pagarināt dārza sezonu vēl vairāk, varat veidot apsildāmu siltumnīcu. Ņemot vērā, ka nav nepieciešams piesildīt liela izmēra siltumnīcu, izmaksas par šādu audzēšanas metodi būs nelielas.

Sagatavojies nākamajai sezonai
Padomājiet par nākamo sezonu savā dārzā jau tagad! Rudenī viss nebeidzās – ja šovasar jums vēl nebija garden box, šobrīd ir īstais laiks uzstādīt dārzā kasti un izveidot tajā kompostu, kas ir īpaši aktuāli rudenī, kad krīt lapas un vajag sakopt dārzu un atbrīvoties no šiem organiskajiem atkritumiem.
Palešu apmales dod iespēju izveidot patiešām kvalitatīvu komposta kasti, kuru varat pielāgot dažādām vajadzībām. Atkarībā no tā, cik daudz organisko atkritumu veidojas jūsu piemājas dārzā, jūs varat pielāgot komposta kastes dziļumu pēc nepieciešamības.
Iespēja noņemt nevajadzīgās palešu apmales un samazināt komposta kastes izmēru ir laba arī tāpēc, ka tā atvieglo gatavā komposta izņemšanu, kad vēlaties to izmantot zemes kvalitātes uzlabošanai.
Pavasarī varēsiet izmantot kompostu augsnes kvalitātes uzlabošanai un turpināt izmantot garden box kā komposta kasti vai arī izveidot tajā puķu vai dārzeņu dobi.

Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 21 augusts 2018 16:14
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.