Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 438 viesi 

free counters

Must-have dārza mēbeles

Vai zini, kuras ir must-have dārza mēbeles, lai tavs dārzs kļūtu par lielisku atpūtas vietu?

Ikviens dārzs ir dalāms divās daļās – darba zona un atpūtas zona. Darba zonā ir puķu un dārzeņu dobes, ogu krūmi un augļu koki, siltumnīca. Savukārt atpūtas zona ir tas dārza laukums, kurā kopā ar ģimeni vai draugu kompānijā var pacept gaļu, aktīvi pavadīt laiku, svinēt svētkus vai sauļoties.

Attēls no Bigstockphoto.com

Dārza pasaule nav iedomājam bez mēbelēm

Lai dārza darbu kalendārs 2017. gadam paliek citai sarunas reizei, tā vietā pievērsies gaumīgam un praktiskam atpūtas zonas iekārtojumam. Iepazīsties ar Precesdarbam.lv speciālistu sagatavoto rakstu par dārza mēbelēm, lai no neiekopta kaktiņa ar mauriņu Tavs dārzs kļūtu par lielisku un neatkārtojamu atpūtas vietu!

Komfortablai atpūtai vajadzīgas kārtīgas mēbeles

Protams, neviena atpūtas zona nav iedomājama bez ērtām un kvalitatīvām mēbelēm. Mēbeles veido vidi, kurā Tu regulāri uzturies un pavadi savu laiku, tādēļ tām jābūt ne tikai pievilcīgām pēc skata, bet arī praktiskām un parocīgām.

Attēls no Precesdarbam.lv

Lai zinātu, kuras mēbeles kalpos ilgāk, izpēti to sastāvu (materiāli, no kā veidotas mēbeles) un piemērotību āra apstākļiem, lai nenāktos tās izmest pēc vienas sezonas. Atceries dārza mēbeļu ilglaicīgas kalpošanas pamatnoteikumu - ziemas sezonai sākoties, mēbeles noglabāt iekštelpās!

Cieni savu sēžamvietu un dod tai ērtu krēslu!

Protams, kur gan citur apsēsties un atpūsties pēc darba, ja ne ērtā un labā krēslā? Kāds Tavuprāt ir ērts krēsls?

Mūsdienās pieejami visdažādākās sēdēšanai paredzētās mēbeles:

 • vienvietīgi krēsli
 • divvietīgi un trīsvietīgi soli
 • klubkrēsli
 • pufi
 • dīvāni u.c.

Attēls no Precesdarbam.lv

Lai krēsli būtu lietojami arī pēc trim vasarām, izvēlies tos, kuri veidoti no:

 • metāla
 • plastmasas
 • organiskā stikla
 • īpaši izturīgām kokveidīgo augu saknēm un mizām, ko bieži vien izmanto ārzemēs ražotās mēbelēs.

Pirmo trīs materiālu mēbeles ir viegli kopjamas, tādēļ ļoti parocīgas.

Sēdi gaumīgi!

Kā ar dizainu? Iegādājies arī sēdekļu spilvenus un atzveltņu polsterējumus. Šie piederumi ir pieejami dažādās krāsās, lai padarītu atpūtas vietu īpaši pievilcīgu.

Attēls no Precesdarbam.lv

Piemērs! Ja Tevis izvēlētajam, no plastmasas sloksnītēm pītajam, dīvānam karkass ir tumšā krāsā, tad tam lieliski piestāvēs bēši vai krēmkrāsas porolona spilveni un muguras balstu polsterējumi, bet dekorācijām nelieli spilveni spilgti zaļā un oranžā krāsā.

Lielu saimes galdu vai nelielu galdiņu uzkodām?

Kur nolikt atspirdzinošu dzērienu, lai pēc aktīvas rušināšanās dārzā varētu atveldzēties? Un brokastu kafiju un sviestmaizes, ko baudīt burvīgā, saulainā brīvdienu rītā? Kur novietot dārza svētkiem, dzimšanas dienai vai vienkāršai pasēdēšanai draugu lokā paredzēto ēdienu un atspirdzinājumus?

Katrā dārzā jābūt vismaz vienam stabilam un pamatīgam galdam, kas noderēs ne tikai ballītes un brīvdienu brokastu vajadzībām, bet arī padarīs ērtākus ikdienas dārza darbus.

Attēls no Precesdarbam.lv

Galdi tiek ražoti no dažādiem materiāliem:

 • koka
 • metāla
 • organiskā stikla
 • plastmasas
 • granīta
 • jauktu materiālu galdi (koks + metāls, plastmasa + stikls, metāls + stikls u.c.).

Koka un metāla galdi ir populārākie no izturīgo materiālu galdiem, turklāt tie ir salīdzinoši viegli kopjami, kā arī cenas ziņā nav pārlieku dārgi. Turklāt masīvkoka, guļbūves vai metāla galdi ar salīdzinoši lielām kājām ļoti stabili būs ne vien ikdienas lietošanā, bet arī stiprā vējā.

Attēls no Precesdarbam.lv

Organiskā stikla galdi ir gaumīgi un rada īpašu atmosfēru dārzā, tomēr ir diezgan riskants variants, ņemot vērā, ka stikls ir plīstošs. Neizvēlies šo variantu, ja Tavs dārzs būs rotaļu vieta bērniem!

Granīta galdi ir ļoti smagi, tādēļ nav pārāk parocīgi, turklāt tie ir arī dārgi. Granītam ir vairāki veidi un tos izšķir pēc graudainības. Jo mazāks graudu izmērs jo ilgāk galds kalpos.

Plastmasas galdi iedalāmi divās daļās:

 1. viendabīgie;
 2. pītie.

No šiem variantiem vislabāk izvēlēties pītās mēbeles, jo tās ir:

 • pietiekami vieglas, lai ērti pārvietotu, bet ne tik vieglas, lai vējš tās aizpūstu
 • mitrumizturīgas (lietus nepaliek uz virsmas, bet gan iztek cauri)
 • ilgi kalpojošas, ja tiek ievietotas iekštelpās, sākoties ziemas sezonai.

Attēls no Precesdarbam.lv

Plastmasas galdus un krēslus, kas parasti ir baltā vai tumši zaļā krāsā, nav ieteicams izvēlēties, jo tie ir ļoti neizturīgi un viegli, tāpēc vējš tos aizpūtīs. Šīs dārza mēbeles nav dabai draudzīgas.

Mēbeļu komplekti vienotam stilam

Protams, Tu vari atsevišķi iegādāties galdus un krēslus, piemeklēt krēslu polsterējumus un dekoratīvos spilvenus, mēģinot izveidot savu unikālo dizainu.

Ja nevēlies lieki tērēt laiku, iespringstot par atšķirīgu mēbeļu kombinēšanu, izvēlies kādu no dārza mēbeļu komplektiem:

 • minimālisma un klasikas cienītājiem derēs vienkāršs koka mēbeļu komplekts (galds + krēsli), kas iederēsies jebkurā dārzā un būs ērti pārvietojams
 • greznības mīļiem noteikti patiks mēbeļu komplekti no metāla, kuru smalkais dizains radīts no dažādiem metāla izliekumiem un teju vai mežģīnēm
 • tiem, kuri paši savām rokām vēlas radīt dārza mēbeļu komplektu, kas vienlaikus būs ne vien gaumīgs, bet arī ērts un vienkārši uzbūvējams, noderēs koka paletes. Iedvesmu ķer šeit!

Laisku mirkļu baudīšanai

Katrai klasiskai atpūtas vietai piederas šūpuļtīkls vai šūpuļkrēsls.

Tu vari izvēlēties:

 • tīklveida šūpuļtīklus no auklas;
 • viendabīgus šūpuļtīklus un šūpuļkrēslus no auduma;
 • pītos šūpuļkrēslus.

Attēls no Pixabay.com

Tā kā auklas šūpuļtīkli ir visvienkāršākie, tie ir arī vislētākie, tomēr ne visdrošākie. Eksperti iesaka priekšroku dot auduma nevis auklu šūpuļtīkliem, jo auduma tīkli ir ērtāki un izturīgāki. Gadījumā, ja atpūtas brīdī pārplīst kāda aukla, tīkls vairs nav drošs lietošanai, jo var izirt, bet auduma šūpuļtīkliem šāda situācija nemaz nevar rasties!

Auduma šūpuļtīkli būs dārgāki, taču izturīgāki un kalpos pat vairākus gadus. Tie gan ir sarežģītāk kopjami - lielākoties stiprinājumu dēļ tos nevar mazgāt veļas mašīnā, tādēļ tīklu vajadzības gadījumā jāmazgā ar rokām.

Pītie šūpuļkrēsli lielākoties tiek veidoti no plastmasas sloksnītēm, taču ir pieejami arī no dabīgām klūgām. Atceries, ka plastmasa āra apstākļos kalpos ilgāk nekā dabīgie materiāli. Cenas ziņā pītie šūpuļkrēsli ir visdārgākie.

Gadījumā, ja Tev nav piemērotu koku šūpuļtīkla iekāršanai, izgatavo tīkla statīvu savām rokām - tas ir pavisam vienkārši!

Īstu gardēžu galvenais darbarīks

Neatkarīgi no tā, vai Tu uzturā lieto gaļu, esi veģetārietis vai vegāns, Tavs dārzs būs piemērots arī grilēšanai.

Attēls no Pixabay.com

Precesdarbam.lv ir pieejami triju veidu grili:

 1. elektriskie grili (vairāk piemēroti nelielai ikdienas grilēšanai, tādēļ derēs gaļas cepšanai ģimenes lokā, ne lielām dārza ballītēm)
 2. gāzes grili
 3. kokogļu grili (ekonomiskāks nekā gāzes grils, jo var kurināt arī ar malku).

Ņem vērā - trīs cilvēku ģimenei pietiks ar 30x40 cm lielu grilu, bet lielākām ģimenēm, kā arī dārza ballītēm būs nepieciešams grils vismaz 80x60 cm izmērā, lai viesiem ēdienu varētu pasniegt reizē.

Attēls no Precesdarbam.lv

Ja esi kaislīgs mednieks, zvejnieks vai vienkārši “svētdienas kūpinātājs”, ievies savā dārzā kūpinātavu, pārvēršot to par īpašu gardēžu stūrīti!

Pašu mazāko priekam

Veidojot atpūtas stūrīti dārzā, noteikti jāpadomā arī par mazo interesēm un izklaides iespējām.

Precesdarbam.lv piedāvājumā ir vairāki bērnu stūrīša labiekārtošanas piederumi:

 • bērnu laukumu konstrukcijas
 • piepūšamās un teltsveida rotaļu mājas
 • smilšu kastes
 • slidkalniņi
 • šūpoles gan pavisam maziem, gan lielākiem bērniem
 • speciāli dārza krēsli tieši mazo izmēram
 • plastmasas bumbiņas kā bumbiņu baseinos bērnu izklaides centros
 • batuti un to piederumi.

Attēls no Pixabay.com

Izvēloties bērnu laukumu, ņem vērā divas nianses:

 1. tam ir jābūt gaišās un raibās krāsās, piemēram, dzeltenam ar gaiši zilu vai oranžam ar gaiši zaļu, jo bērni daudz labāk uztver košas krāsas nekā vienkrāsainas detaļas, turklāt gaišas krāsas ir svarīgas, jo tās saulē mazāk uzkarst;
 2. tam ir jābūt no pulēta, lakota koka, jo tas neveido skabargas un ir bērna veselībai drošāks.

Savukārt, lai batuts būtu drošs gan pieaugušajiem, gan bērniem, obligāti ir nepieciešams aizsargtīkls, turklāt vienmēr jāuzmana, lai uz batuta nenonāktu cieti un asi priekšmeti!

Sacensību gars pagalma sporta spēlēs

Kas var būt foršāks par volejbolu kopā ar draugiem Tavā pagalmā? Vai varbūt draugu strītbola turnīru? Drīz redzēsi, ka Tava māja un dārzs kļūst par patīkamu aktīvās atpūtas vietu. Pie tam nav teikts, ka izveidojot, piemēram, volejbola laukumu, būs jāspēlē tikai volejbols.

Attēls no Pixabay.com

Karstās vasaras dienās draugu kompānijā vari spēlēt arī dvielīšbolu! Tam nepieciešams:

 • ūdens;
 • volejbola tīkls;
 • pēc izvēles mazi vai lieli baloni;
 • lielie dvieļi.

Spēlētāju pāris tur dvieli katrs savā galā. Spēle notiek līdzīgi kā volejbols, taču bumbas vietā tiek izmantoti ar ūdeni pildīti baloni, savukārt roku vietā – dvieļi. Proti, ar dvieli pāri tīklam pretinieku komandai tiek pārmests ūdens balons, kuru viņiem, savukārt, ir jānoķer savā dvielī un jāmet atpakaļ pāri tīklam. Visa jautrība ir tajā, ka nenoķertie baloni nokrītot zemē (un reizēm arī noķertie baloni, iekrītot dvielī) saplīst un ūdens izšļakstās uz spēlētājiem. Kas gan var būt foršāks par šādu veldzēšanos vasaras dienas svelmē!?

Kā izvairīties no negaidīta lietus?

Latvijas laikapstākļi ir neizdibināmi - te līst, te saule lutina. Lai patvertos no auksta vai karsta laika, nepieciešamas dārza nojumes.

Attēls no Precesdarbam.lv

Izvēloties pajumti dārzā, vadies pēc trim parametriem:

 1. rāmja materiāls - tam jābūt izturīgam un grūti deformējamam (der gan resnāks koks, gan metāls, bet plastmasa būs absolūti nepiemērota);
 2. pajumtes konstrukcija - tai ir jābūt pietiekami vienkāršai, lai bez sarežģījumiem to var samontēt. Vēlams, lai visām galvenajām skrūvēm ir uzgriežņi, kas garantē skrūves turēšanos tai paredzētajā vietā. Jumta daļai jābūt ar slīpumu, lai lietus un sniegs nekrātos uz nojumes;
 3. nojumes materiāls - tam jābūt ūdens necaurlaidīgam, jo tieši tāda ir nojumes jēga (labs materiāls ir gumijots audums vai brezents, der arī plastmasas vai plēves ražojumi, taču tie būs mazāk izturīgi).

Ja nevēlies ne telti, ne nojumi, izvēlies kādu no dažādu izmēru un krāsu saulessargiem, zem kā patverties no saules vai pēkšņa lietus!

Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais

Varbūt esi dzirdējis nostāstus vai pats piedzīvojis un atceries, ka kādreiz privātmājām bija āra sausās mazmājiņas un āra dušas. Ar laiku sanitārais mezgls tika pārcelts uz iekštelpām, taču, tā kā viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, āra dušas un sausās tualetes atkal atgriežas apritē, tiesa, ne kā galvenās mājas labierīcības, bet gan kā dārza ērtību nodrošinātāji.

Attēls no Pixabay.com

Īpaši nozīmīga sausā WC ir dažādu ballīšu laikā. Visvienkāršāk sauso tualeti ir uzbūvēt no koka dēļiem, taču rēķinies ar to, ka mitrā laikā (rudenī, ziemā) durvis uzblīdīs.

Lai iztiktu bez apmaldīšanās

Lai pašā ballītes karstumā, mēģinot pa tumsu nonākt galamērķī, viesi neizbradātu dobes un dekoratīvie krūmi dārzā netiktu nolauzti, Tu vari laikus nodrošināties ar āra apgaismojumu.

Attēls no Stocksnap.io

To izvēloties, atceries pašu svarīgāko - elektrība ar ūdeni nedraudzējas, tādēļ parūpējies par to, lai visas apgaismojuma elektropievades vietas būtu hermētiski noslēgtas, kā arī visi vadi bez plaisām! Ja vēlies ekonomēt elektrību, izmanto dārza lampiņas ar saules baterijām!

Pirms lēmuma pieņemšanas par labu saules bateriju lampiņām, der zināt pāris lietas:

 • tās der arī Latvijas vasarām, kuras lielākoties ir apmākušās, jo dienas ir pietiekami garas, lai saules panelis paspētu uzņemt enerģiju un uzlādēt lampiņas bateriju;
 • tās nerada spožu gaismu, drīzāk piešķir romantisku noskaņu dārzam kā jāņtārpiņi vai iezīmē taciņu, taču neizgaismo to;
 • ziemas sezonai sākoties, viss, kas darbināms ar saules baterijām, ir jānovieto iekštelpās tāpat kā dārza mēbeles!

Tev jau ir gaismas ķermeņi, bet nevari saprast, kur tos novietot? Lūk, dažas idejas:

 • aptin lampiņu virteni ap koka stumbru vai iekar koka zaros;
 • izvieto gaismekļus gar taciņu malām, tās iezīmējot;
 • novieto uz dārza galda;
 • apliec ap puķu un dārzeņu dobēm, iezīmējot to robežas;
 • apliec ap dārza dīķa malu.

Gaismas ķermeņi jebkuru dārzu pārvērtīs par romantisku vietu, kas it kā piebirusi ar zvaigznēm.

Attēls no pexels.com

Dārza dekoru karalis - dārza dīķis

Lielākoties mēbeles, mauriņš, puķes un dekoratīvie krūmi dārzā ieņem galveno lomu, tomēr dārza pasaule vairs nav iedomājama arī bez dažādiem dekoriem.

Īstiem romantiķiem patiks dārza dīķi, kurus uzstādīt un kopt ir pavisam vienkārši! Dīķa dekorācijām vari izmantot dažādus dzīvos un nedzīvos augus, kā arī dīķī ielaist zivtiņas (tādā gadījumā dīķis regulāri būs jātīra un jāmaina ūdens).

Esi dabai draudzīgs un šķiro atkritumus moderni

Tā kā mīļā Zeme ir tikai viena, ir jārūpējas par tās tīrību un “veselību”. Viens no soļiem, ar ko Tu vari sākt, ir atkritumu šķirošana. Šim nolūkam vari izmantot visvienkāršāko metodi – atkritumus, kas sadalās, glabāt atsevišķi no tiem, kas nesadalās. Tos, kas nedalās, liec konteinerī, savukārt dabai draudzīgos atkritumus, kuri pakļaujas sadalīšanās procesam, piemēram, mizas un lapas, krāj komposta kaudzē.

Attēls no Bigstockphoto.com

Komposta kaudzes ieviešanai ir savi plusi:

 • dabai draudzīgs atkritumu apsaimniekošanas risinājums;
 • trūdot atkritumiem, izdalās nepatīkams aromāts - labāk, lai tas notiek komposta kaudzē nevis Tavā virtuvē;
 • kompostu var izmantot kā lielisku dabisko mēslojumu dārzeņu, ogu, puķu un košumkrūmu barošanai ar minerālvielām, nepiesārņojot pārtiku un zemi ar ķimikālijām.

Paša audzēta EKO produkcija – vai nav feini?

Lai dārzs kļūst par tavu miera ostu!

Tagad, kad esi iepazinies ar ieteikumiem dārza dizaina veidošanai un mēbeļu izvēlei, ir laiks ķerties pie darba!

Attēls no Pixabay.com

Vēlreiz par svarīgāko:

 • lai dārza mēbeles un ar saules baterijām darbināmās apgaismes iekārtas kalpotu vairāk nekā vienu vasaru, ziemas sezonai sākoties, tās noglabā nojumē vai garāžā;
 • viskvalitatīvākās un parocīgākās mēbeles ir no koka, metāla, kā arī plastmasas sloksnīšu pinumi, kas ļauj ūdenim iztecēt cauri vai notecēt nost;
 • drošākie un ērtākie šūpuļtīkli ir no auduma;
 • bērnu drošībai - gaišas krāsas pulēta, lakota koka konstrukcijas un batutam - aizsargtīkls;
 • go green! jeb izveido komposta kaudzi un šķiro atkritumus!

Ja meklē kvalitatīvas dārza mēbeles, ienāc http://precesdarbam.lv/Darza-mebeles! Lai tavs dārzs un māja ir vieta, kur gribas ātrāk atgriezties pēc darba dienas, kā arī uzņemt viesus!

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 21 augusts 2017 03:57
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.