Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 368 viesi 

free counters

Videi draudzīga sadzīves notekūdeņu attīrīšanas sistēma

Vasarnīcām, vasaras mājām un mājokļiem kurus pamatā izmanto gada siltajos mēnešos var ierīkot bioloģisko attīrīšanas sistēmu balstītu uz augu spēju pārvērst notekūdeņos esošos slāpekli (N) un fosforu (P) saturošus dabai kaitīgos savienojumus nekaitīgos.

Sistēmu izveidot ir samērā vienkārši. Starp notekūdeņu rupjās frakcijas attīrīšanas iekārtu (septiķa) un filtrācijas lauku izveido apmēram 50 cm dziļu baseinu. Baseina izmēri ir jāpiemēro atbilstoši pieplūstošo notekūdeņu daudzumam un baseinam atvēlamai teritorijai. Baseinu izveido ūdens necaurlaidīgu, tāpat kā dārza dīķus, no sakņu izturīgas membrānas, parasti lieto EPDM vai HDPE plēves. Baseinu piepilda ar oļiem vai rupju granti. Notekūdeņu ievadam jābūt zemāk par izvadu. Vēlams notekūdeņu izvadu izveidot tā, ka tie var ieplūst baseinā vairākās vietās.
Baseinā iestāda ūdensaugus, Latvijā piemērotākās ir parastās niedres, Pragmites australis, kas aug katrā ezerā vai upē. Šie augi ir ļoti ātri augoši un notekūdeņu izturīgi,  spēj pārvērst lielāko daļu dabu piesārņojošo vielu organiskos, dabai nekaitīgos savienojumos.

Nepieciešamā sistēmas apkalpošana ir:
Niedres katru gadu rudenī nopļauj un kompostē,
neļauj baseinam pilnīgi izžūt,
kad augi izaug par biezu, tos retina.

Izveidojot šādu sistēmu, jūs droši variet veģetācijas periodā notekūdeņus iefiltrēt gruntī nebaidoties piesārņot dabu.
Līdzīgas sistēmas, kā galvenās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas, plaši izmanto siltākās zemēs, kur veģetācijas periods ilgst gandrīz visu gadu. Šādas sistēmas pašvaldības iesaka izmantot un ir pat izstrādājušas tehniskos noteikumus daudzās Austrālijas un Lielbritānijas pilsētās un lauku teritorijās.

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 19 februāris 2010 18:21
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.