Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 382 viesi 

free counters

Komposts dārzā

Dārza un virtuves atkritumus var pārvērst par barības vielām bagātu trūdzemi, ko var izmantot dārza augsnes ielabošanai ap dārza augiem. Atkrīt izdevumi par atkritumu izvešanu un auglīgās augsnes iegādi dārza zemes ielabošanai.

Augiem augot barības vielas no augsnes tiek patērētas dzinumu, lapu, ziedu un augļu veidošanai. Bieži mūsdienu dārzos nopļautā zāle, kritušās lapas un citas liekās augu daļas tiek rūpīgi savāktas un aizvestas prom. Tā rezultātā augsne noplicinās, sarūk trūdvielu daudzums tajā un līdz ar to samazinās augsnes spēja akumulēt barības vielas un ūdeni. Dēļ tā augi lēnāk aug, novājinās, samazinās to ziemcietība, kā arī tie mazāk zied un ražo augļus un zaudē dekoratīvās īpašības.

Ko var kompostēt:
Visa veida organiskos atkritumus, kā augu atliekas, lapas, nopļauto zāli, nezāles, augu pārtikas atkritumus no virtuves, koka pelnus. Nevajadzētu kompostēt suņu un kaķu izkārnījumus un neorganiskos atkritumus.

Kā pareizi kompostēt:
Dārza kompostu parasti var sākt izmantot trešajā gadā, tāpēc izvēloties komposta kastes izmēru un izvietojumu jāņem vērā, ka komposta tvertnei jāsastāv no trīs nodalījumiem, kur katra nodalījuma izmērs atbilst komposta daudzumam, kas dārzā izveidojas vienas sezonas laikā.
Komposta tvertni parasti izgatavo no impregnēta koka, zaļi domājoši cilvēki par komposta kastes sienām var izmantot eiro paliktņus. Komposta kastes dibenā jāieklāj smalks metālisks siets, lai neieviešas grauzēji, tad ieklāj apmēram 10 cm zaru klāju, lai piekļūtu gaiss. Tad pa virsu ber atkritumus līdz kaste pilna.
Laiku pa laikam vēlams kompostu apmaisīt un samitrināt, bet ne pārliet vai izkaltēt.
Komposta trūdēšanas laikā komposta kaudzi var izmantot par vietu kur audzēt ķirbjus vai kabačus.

Komposta izmantošana
Dabiskos apstākļos komposts pārvēršas par izmantojamu trūdzemi apmēram 2 līdz 3 gados. Gatavs komposts uzlabo augsni un dod augiem barības vielas. To var izmantot augiem podos, puķu kastēs un telpaugiem, augsnes ielabošanai ap augļu krūmiem un kokiem, ziemcietēm, dārzeņiem un garšaugiem, kā arī ap dekoratīvajiem augiem kas mīl trūdvielām bagātu augsni.

Veidojot dārzā kompostu jūs saudzējat dabu, samazinot atkritumu apjomu, kas tajā nokļūst un fosilās enerģijas daudzumu, kas nepieciešams to transportam uz izgāztuvi. Kā arī palielināt dzīvnieku sugu bioloģisko daudzveidību savā dārzā (tauriņi, sliekas, vaboles, uc).

Uz koposta kaudzes var iestādīt ķirbi, tas tur jutīsies labāk kā nekur citur. Ja pārtikā ķirbjus nelietojat, tad iesējat dekoratīvos ķirbjus, tie jums kalpos kā mājas dekorācija visu nākošo ziemu.

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 19 februāris 2010 17:03
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.