Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 375 viesi 

free counters

Kokaugu vainaga kopšana

Koku un krūmu vainagu veidošanu parasti veic pavasarī pirms lapu plaukšanas. Veģetācijas periodā ir pieļaujama tikai viengadīgo dzinumu īsināšana vai izgriešana, kā arī noziedējušo ziedkopu izgriešana. Katrai augu sugai jāveido tās bioloģiskām īpašībām atbilstošs vainags, kas nodrošina veselīgu auga augšanu, ziedēšanu un/vai ražas veidošanos. Augi ar pareizi izveidotiem vainagiem izskatās labi visos gadalaikos.

Vispārīgi kokaugu veidošanas principi
Veidojot vainagu tiek izgriezti bojātie, nolauztie un sausie zari, zari kas krustojas, sabiezina vainagu, nomāc blakus esošos augus utt.
Kokiem jābūt ar vienu galotni. Nav pieļaujama divu vai vairāk vienādi spēcīgu galotņu veidošanās, kas var izraisīt zaru atlūšanu vēlākajos gados. Sānzaru atzarošanās leņķim nevajadzētu būt šaurākam par 30-45 grādiem. Šaurāka leņķa atzari vieglāk atlūst.
Vainaga veidošana jaunajiem kokaugiem ir jāveic katru gadu, vecākiem retāk. Vissvarīgākais ir posms pirmajos piecos koka dzīves gados.
Regulāri veidojot vainagu var panākt proporcionālu, konkrētai augu sugai atbilstošu vainagu, auga lapas saņem pietiekoši gaismu un nodrošina pietiekošu fotosintēzes procesu. Augi ir spēcīgi, mazāk ieņēmīgi pret slimībām un kaitēkļiem, palielinās to ziemcietība. Būtiski palielinās augu estētiskā vērtība.

Padomi
-Lai kokiem nodrošinātu taisnu un spēcīgu augumu tie pirmajos dzīves gados ir atsienami pie atbalsta mietiem. Atsaitēti koki labāk ieaugas, tiem ir taisni stumbri. Atsaitēšana ir ļoti svarīga pirmajos gados pēc auga iestādīšanas un tas nodrošina labu koka iesakņošanos un ieaugšanos jaunajā vietā. Neatsaitētiem kokiem vējš tos šūpojot izrausta saknes.
-Regulāri pārbauda atsaites, vai tās negraužas koka stumbrā.
-Regulāri apgriež sakņu un stumbra pamatnes atvases. Stumbra apakšējo daļu tur bez sānzariem, lai nodrošinātu stumbra augšanu resnumā. Parasti pirmos skeletzarus veido no 1 līdz 3 metru augstumā atkarībā no koka sugas un audzēšanas mērķa. Dažas koku sugas dzen sakņu atvases ļoti tālu no stumbra (etiķkoki, smilšērkšķi).
-Nestādiet kokus pārāk tuvu vienu no otra vai tuvu pie ēkām. Kad koks būs izaudzis un sāks traucēt, vienīgais līdzeklis lai labotu situāciju būs to spēcīgi apzāģēt vai nozāģēt pavisam. Pirms stādāt kokaugus, noskaidrojiet pieauguša auga izmēru.

Potējumi
Nedrīkst ļaut potcelmam nomākt potējumu. Tas attiecas gan uz sakņu atvasēm, gan uz stumbra zaru dzinumiem. Parasti potcelms ir spēcīgāks par potējumu un neveicot savlaicīgi potcelma apgriešanu potcelms var sākt dominēt par potējumu.

Krūmu veidošana

Pavasarī galveno vērību piegriež krūma vainaga veidošanai. Jāizgriež vecie pāraugušie zari, sausie un ziemas sniegā aplauztie zari kā arī krūma vainagu sabiezinošie zari un ir atstājami tikai spēcīgākie pagājušā gada dzinumi.
Ja blakus krūmu zari sāk sakļauties kopā, tad jāizvēlas dominējošais (parasti augumā spēcīgākais) un pakārtotais krūms (mazāka auguma), protams ja tā vien nav domāta vienas vai līdzīga auguma augu sugu vienlaidus grupa.

Padoms atšķirīgā meklētājiem:
Jebkurš liels krūms var būt mazs koks. Šādai veidošanai labi padodas lazdas un ceriņi. Kokveida augšanas formas nodrošināšanai izvēlas spēcīgāko vai pēc formas interesantāko dzinumu, to atsien vajadzīgā leņķi. Izgriež sānzarus dzinuma apakšējā daļā, lai veidotos noturīgs stumbrs. Pārējie dzinumi ir izgriežami. Turpmākos gados jāveido jaunā kociņa vainags un jāizgriež visas sakņu atvases  un celmu atvases.

Ziedošo krūmu apgriešana
Pareiza krūmu apgriešana pēc ziedēšanas būtiski uzlabo ziedēšanu nākošajā gadā. Dekoratīvie krūmi iedalās divās grupās: ziedošie uz viengadīgiem dzinumiem un ziedošie uz divgadīgiem un vēlāko gadu dzinumiem.

Vienkāršākais darbs pie dekoratīvo krūmu apgriešanas ir noziedējušo ziedkopu izgriešana tūlīt pēc ziedēšanas, lai augs netērētu lieku enerģiju sēklu veidošanai un būtu vieta jauno dzinumu attīstībai. Sevišķi svarīgi tas ir ilgstoši ziedošiem augiem, piemēram rozēm.

Pavasarī un vasaras sākumā ziedošie krūmi parasti zied uz divgadīgiem dzinumiem.  Ziedkopas jāapgriež uzreiz pēc ziedēšanas, lai krūms varētu ataudzēt jaunus un spēcīgus dzinumus, kas ziedēs nākamgad.
Vasaras vidū un rudenī ziedošos krūmus var apgriezt gan rudenī gan pavasarī. Veidojot krūmu rudenī var iegūt skaistu auga formu, kas jūs priecēs ar savu izskatu arī ziemā. Rudens formējošā apgriešana ir īpaši ieteicama spirejām un klinšrozītēm.

Augļu koki
Pareizi veidotiem augļu kokiem raža ir kvalitatīvāka (lieli augļi, ar šķirnei atbilstošo garšu, krāsojumu un formu) un samazinās augļu ražošanas periodiskums. Vainags ir jāveido vienmērīgi izgaismots. Galveno zaru atdalīšanās vietās nedrīkst būt šaurs leņķis. kokaugi ir audzējami ar 1 galotni. Vecāko augu atjaunošanu veic ar ūdenszariem (vertikāli augošām atvasēm uz skeletzariem). Pārējie ūdenszari ir izgriežami.

Pēdējās izmaiņas: Trešdiena, 03 marts 2010 00:57
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.