Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 373 viesi 

free counters

Augu piesegšana pret salu

Jāpiesedz visi sala jūtīgie augi rozes, daļa vīnogu šķirņu, bukši, budlejas, jukas, kerijas pirakantas, uc. Daļai augu piesegšana ziemā ir vajadzīga pirmajos dzīves gados, kamēr augs ieaugas, piemēram magnolijas, tulpjukoki, ginki, zeltlieti uc

Ja nav informācija par nesen iestādītā auga ziemcietību, to vajadzētu piesegt vismaz pirmajās ziemās. Ja ir zināms auga nosaukums, dārzkopības grāmatās vai internetā var atrast klimatiskās zonas, kurās attiecīgais augs aug. Klimatisko zonu karti skatīt šeit >>> Jāņem vērā ka šķirnes var būt ar zemāku ziemcietību nekā pamatsuga.

Neskatoties uz to, ka pēdējās ziemas ir bijušas maigas, vienmēr uz to nevar paļauties. Augam, lai nosaltu vai apsaltu, pietiek pāris dienas būt stiprā salā. Lielākai daļai Latvijā audzējamo augu kritiskā apsalšanas/ nosalšanas temperatūra ir zem -25 grādiem C, bet daudzām pēdējos gados ievestajām augu sugām un šķirnēm, kas lielākoties ir selekcionētas Rietumeiropas klimatam auga apsalšanas robeža ir augstāka, zem -20 grādiem C.

Piesegšanu pret salu var veikt tad, kad zeme ir sasalusi. Piesedzot ātrāk, zem pieseguma var iemitināties peles, kas var apgrauzt arī augu mizu, stumbrus, zarus. Atkušņa periodos ziemas laikā sedzamais materiāls ir daļēji jānoņem nost.

Piesegšanai pret salu var izmantot:

Egļu zari

Visplašāk pieejamais un vis lētākais piesedzamais materiāls. Izmanto gan egļu zarus, gan mazas eglītes. Augus stumbrus apliek ar egļu zariem, to galus sasienot kopā. Pie zemes pielocītus augus vai nelielus augus apsedz.

Egļu zarus jau vēlams vākt savlaicīgi pirms ziemas iestāšanās. oktobrī, novembrī. Parasti egļu zarus vai eglītes var sarunāt ar mežstrādniekiem, kas cērt mežu vai kopj jaunaudzes.

Ja pie mājas ir priežu mežs, tad pēc vētrām ir iespējams no zemes salasīt vēja nolauztos priežu zarus, ko arī var izmantot piesegšanai. Tos gan vajag vairāk kā egļu zarus.

Irdenie materiāli: koku lapas, zāģu skaidas (ēveļskaidas), kūdra, salmi, akmens (celtniecības) vate

Labi izmantojami materiāli pie nosacījuma, ka nav samirkuši un tajos nedzīvo grauzēji (tāpēc būtiski ir veikt piesegšanu pēc zemes sasalšanas). Pret samirkšanu var pasargāt piesedzot ar šiferi, dēļu vairogu, papi, plēvi vai linoleju, uztaisot ko līdzīgu mājiņai.

Irdenie materiāli līdz izlietošanai jātur piesegti, lai nemirktu, bet vienlaikus arī žūtu.

Papildus augu aizsardzība ziemā

Vējainās vietās, sevišķi ziemeļu pusē, sala jūtīgākiem augiem izvieto pretvēja aizslietņus (pītus žodziņus uc).

Sniegotās ziemās, kad gaidāms stiprs sals auga stumbrus var apbērt ar sniegu, izveidojot kupenu. Viszemākā gaisa temperatūra ir uz augsnes (sniega) virskārtas. Pēc iespējas pasargājot auga stumbru pastāv iespējas ka augs labāk pārziemos, vai vismaz ataugs pēc apsalšanas.

Vispārīgi runājot augu piesegšana pret salu ir radošs process un izmantojamo materiālu loks ir plašs. Galvenais ir radīt augam aizsardzību pret salu. Ja jums ir sava personīgā pieredze augu ieziemošanā vai fotogrāfijas, sūtat tās uz epastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 22 marts 2010 12:43
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.