Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 446 viesi 

free counters

Tikko nopirku zemes gabalu, kuram vidū aug...

05.06.2011

Jautājums

Tikko nopirku zemes gabalu, kuram vidū aug ļoti skaists un paliels kadiķis. Zemes gabalā vēlos iestādīt kādu ābeli, bumbieri u.c. augļu un ogu krūmus, kā arī "mūžīgi zāļos" tūjas, paegles u.c. Jau esmu saņēmis nepārbaudītu info par to, ka kādai personai, kura savā piemājas dārzā ieaudzējusi kadiķi, šis esot vainojams pie tā, ka pārējie augļu koki (jo īpaši bumbiere) nīkuļo un iznīkst un nenes augļus pat pie apstākļiem, ka augļu koki esot krietnā attālumā no kadiķa. Pēc šīs personas teiktā viņa esot noskaidrojusi, ka kadiķis ar augļu kokiem vienā dārzā neesot savienojamas lietas. Lūdzu paskaidrojiet, vai minētā informācija varētu atbilst patiesībai? Vai tūjas, paegle, citu skujkoki, lapegle var taucēt auģļu kokiem?  u. Ja jā, cik lielā attālumā (min) augļu kokiem būtu jāatrodas no kadiķa uc minētajiem augiem. Būtu ļoti žēl to kadiķi zāģēt nost, viņš skaisti iederas vasarnīcas un zemes gabla ainavā.

Atbilde:

Sveiki,

Iespējams Jūs domājat bumbieru -  kadiķu rūsu, tad šī slimība pārziemo uz Ķīnas (Juniperus chinensis) un Virdžīnijas (J. virginiana) kadiķa, kā arī uz kazaku (sabīniešu) (J. sabina) kadiķa. Parastais kadiķis (J. communis) ar šo slimību neslimo.

Ņemat gan vērā, ka slimības sporas lido pa gaisu, un jūsu koki var inficēties arī no attālāku kaimiņu kadiķiem par kuriem Jums var nebūt pat nojausmas ka tādi tur ir.

Jūsu gadījumā iesaku ievērot profilaktiskos pasākumus:
- izvēlēties Latvijā selekcionētas šķirnes,  kas būtu piemērotas mūsu klimatiskajiem apstākļiem,
-pirkt stādus no labas stādaudzētavas
-miglot ar bordo šķidumu pavasarī pirms lapu plaukšanas,
-savākt un iznīcināt nobirušās lapas un bojātos augļus,
-kokus regulāri  mēslot un
- vasaras laikā aplaistīt, jo no slimībām vairāk cieš novārdzināti augi.

Īss bumbieru kadiķu rūsas apraksts:
Uz bumbierēm pēdējos gados parādās agrāk mazizplatītā bumbieru-kadiķu rūsa. Slimība pa ziemu galvenokārt saglabājas uz kazaku kadiķa (arī uz Ķīnas un Virdžīnijas kadiķiem), bet parastais kadiķis pret šo slimību ir izturīgs. Pavasarī kadiķu zaru galotnes daļā žāklītēs veidojas sēnes teleito stadijas sporu kopas – gļotaini, oranždzelteni, līdz 1 cm augsti taurveidīgi kausiņi. Teleitosporas dīgst, veidojas bazīdija un bazīdijsporas, parasti bumbieres ziedēšanas laikā (no sārto pumpuru stadijas līdz ziedēšanas beigām ) nonāk uz bumbieres lapām un jauno dzinumu mizas un tos inficē. Pēc 1-2 nedēļām uz inficēto lapu virspuses (un inficēto dzinumu mizas ) veidojas spilgti oranži plankumiņi, kuri paplašinoties sasniedz 1-2 cm diametru. Pēc laika plankuma centrā zem lapas epidermas parādās daudz sīki melni uzbrieduši punktiņi – piknīdas. Vasaras otrā pusē lapas augšpusē veidojas ecidiālie radziņi – pudeļveida ar paplašinātu vidusdaļu 0,5 – 3 mm diametrā un 2 – 11 mm gari. Vēlāk radziņu sieniņas gareniski saplaisā, izlido ecīdijsporas, kas inficē kazaku kadiķi. Pēc bumbieru noziedēšanas var inficēties augļaizmetņi – plankumi kā uz lapām. Inficētie augļi parasti neizaug lielāki par 1x2 cm, tie sažūst un mumificējas. Ja inficējas dzinums, tad pie tā pamatnes veidojas uzbriedums, kurā slimības ierosinātāja sēņotne var saglabāties līdz nākošam gadam un izsaukt auga saslimšanu bez bazīdijsporām no kadiķiem. Slimības ierobežošanai nav vēlams bumbieru dārza tuvumā stādīt kazaku kadiķi. Nav vēlams iegādāties bumbieru dēstus, kas iepriekšējā gadā slimojuši ar šo slimību. Ja uz bumbieres dzinumu pamata ir neraksturīgi uzbriedumi, tad tie izgriežami (ja bumbiere veģetācijas periodā slimoja). (Izmantoti Valsts augu aizsardzības dienesta materiāli)

Pēdējās izmaiņas: Svētdiena, 05 jūnijs 2011 20:32
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.